Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Galatasaray'ı bekleyen tehlike

Dünkü Fanatik’te, Galatasaray’ın yeni sezon için kombine bilet satışlarında ciddi sorunları olduğunu ortaya koyan bir haber yapıldı. Yönetim, yeni sezon transferleri için ayırdığı bütçenin bir bölümünü bu paradan karşılayacak.

Ancak öyle görünüyor ki, transferler konusundaki durgunluk aynen bilet satışlarına da yansıyor ve yönetimin hesapları, çarşıya uymakta zorlanıyor.

Ergün Gürsoy’u Galatasaray yönetimine sokan en önemli etken, Galatasaraylılar’ın, “yeni” bir takım arzusuydu.

Demeçlerine bakılırsa Gürsoy’un da bu duruma pek itirazı yoktu. Hedefini büyük çiziyor, bu büyük hedefe ulaşmak için de çekinmeden büyük konuşuyordu. Örneğin bir televizyon programında “Fenerbahçe’den ve Beşiktaş’tan birer, Trabzonspor’dan da 2 oyuncu alacağını ve işi bitirdiğini” söylüyordu. Bu oyuncular da Beşiktaşlı Ertuğrul ile Trabzonspor’dan Ogün ve Abdullah ile Fenerbahçe’den de büyük bir isimdi. Ama Ertuğrul da olmadı, Ogün ve Abdullah da… Fenerbahçe’nin “Kim alırsa alsın” dediği Oğuz ve Aykut da İstanbulspor’a kaptırıldı.

Bu tablo, kongre öncesi vaadlerle birleştirildiğinde de yukarıda söylediğim “ilgisizlik” ortaya çıkıyor.

Galatasaray geçen sezon, adına yakışmayacak bir takımdı. Bu takımın bizim bildiğimiz gerçek Galatasaray haline getirilmesi ciddi bir transfer çalışması gerektiriyordu. Ancak bu nedense bugüne kadar başarılamadı. Önemli Türk futbolcular takımlarında kaldıklarına göre bu alanda fazla ümitli olmak da mümkün değil.

Şimdi Galatasaray’ın tek çıkışı yabancı transferlerinde görünüyor. 3+1 kuralı bu sene değişmediği takdirde Galatasaray’ın işi daha da zor. Üç yabancı kontenjanı da şu anda dolu ve bunlardan bir tanesi anlaşılamayacak bir biçimde son derece sıradan bir kaleci için kullanılıyor.

Yere göğe konulamayan Van Gobbel’in devamı konusunda birçok kişi ile aynı fikirde değilim.

Geçen sezon biraz da hakemlerin göz yumması ile başarılı görünen Van Gobbel aslında bir bubi tuzağı… Ne zaman penaltıya sebep olabileceğini kestirmek zor. Vücut şarjı ile elle çekme arasındaki ince çizgide Van Gobbel’in geçen sezon yol açtığı penaltılar Galatasaray’a pahalıya mal oldu. Benzerlerinin bu sezon da tekrarlanma ihtimali, Van Gobbel’in Galatasaray’da kalmaması gerektiğini bana düşündürtüyor.

Nedense benim en yararlı yabancı olarak gördüğüm, Fenerbahçe’de olsa rahatlıkla gol kralı olabilecek Saunders ise ha gösterildi, ha gösterilecek! Eğer yabancı oyuncu sayısı Federasyon tarafından artırılmazsa, gelecek sezon Fatih’i ve Galatasaray taraftarlarını zor günler bekliyor.