Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

İlginç bir maç

Kadıköy’de ilginç bir maç seyrettik. Maçın ilginçliği oynanan futboldan çok oynanmayan futboldan kaynaklanıyordu. Maçın başında hiç beklemediği bir gol bulan Elazığspor kendi yarı alanında 10 kişiyle tam saha pres yapınca, Fenerbahçe oynamak için ihtiyaç duyduğu boş alanları bulamadı ve maç akıl almaz bir mahalle futboluna döndü.

Sezonun başından beri hep söylediğimiz Fenerbahçe’nin bir oyun planu olmadığı gerçeği bir kez daha ortaya çıktı. Kanatları hareket etmeyen Fenerbahçe’nin özellikle kendi sahasında kapanan rakiplerine gol atması sadece rakibin duran toplarda yapacağı pozisyon hatalarına bağlı. Nitekim Fenerbahçe sonucu değiştirecek pozisyonları da bu tür atışlardan kazandı. Bir takım sadece duran toplardan pozisyon bulabiliyorsa, teknik direktörünün bunu ciddi olarak düşünmesi gerekiyor.

Dün Fenerbahçe’de Ceyhun ilk 11’deydi. Aynı şekilde Cem Karaca da. Fenerbahçe’nin bütün etkili ataklarının aslında bir kanat oyuncusu olmayan Ali Güneş’in bulunduğu sağ kanattan gelişmesi, Cem Karaca’nın oyundaki başarısı hakkında da fikir veriyor. Ceyhun ise orta sahadan aldığı toplarla çıkışında başarılıydı. Ancak Tuncay dururken sahada gezinen Revivo’nun uzun süre oyunda tutulması Lorant için bir başka kötü puandı.

Maçın hakemi aslında stressiz yönetebileceği bir maçı kontrolünden kaçırdı. Bunu tecrübesizliğine mi bağlasak, kötü niyetine mi bilmiyorum. Ancak Ortega’nın iki kişi tarafından ceza sahası içinde biçilmesine devam işareti vermesi sadece kötülüğü ile açıklanabilir.