Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Suçun örtülmesinden önce Erdoğan korkmalı

Suçun örtülmesinden önce Erdoğan korkmalı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısından çıkarken “Sinan Ateş cinayetini” soran gazeteciye “hadi işine bak, hadi bakayım” diyerek tepki gösterdi.

Normal bir demokraside bir gazetecinin işi de esasen tam olarak budur.

Gazetecinin görevi, kamuoyu adına böyle karışık işleri takip edip, gerçeklere ulaşmaktır.

“Halkın haber alma hakkı” denilen şey, tam olarak bunu gerektirir.

Belli ki Devlet Bahçeli, gazetecilerin hangi işlerle ilgilenebileceğine kendisinin karar verebileceği bir düzen hayal ediyor.

Öte yandan şunu da söylemeliyim ki bu cinayetin ardından ortaya çıkan ipuçları nedeniyle, bu soruları açıklık ve samimiyetle yanıtlaması gerekenlerden biri de Devlet Bahçeli olmalı.

·      Partisinin bir il yöneticisi bu cinayet nedeniyle tutuklu.

·      Partisinin milletvekilinin kullandığı bir evde ele geçirilen ancak sonradan siyasi baskıyla serbest bırakılan bir kişi de “ikamete rapten” sokakta.

·      Yine adli kontrol şartı ile serbest bırakılan bir kişinin de MHP Genel Başkan Yardımcılarından birinin Özel Kalem Müdürü olduğu iddiası var.

·      Zanlıyı Ankara dışına çıkarmakta kullanılan “çakarlı” aracın da MHP’ye tahsisli olduğu bir başka iddia.

Bütün bu bilgiler gazetelerde, televizyonlarda haber olarak yayımlandı.

Onun için MHP Genel Başkanı’na bu sorunun yöneltilmesinde bir tuhaflık yok.

Tuhaflık, bir cinayet ile ilgili şüphe okları partisinin bazı mensuplarına yönelmiş bir Genel Başkan’ın, böyle bir şey yokmuş gibi davranmaya çalışmasında.

Soruşturmayı yürüten savcılar ve polisler ile ilgili gelişmeler de cinayetin ardındaki gücün siyaseten korunmak istendiğini gösteriyor.

Ve bundan da her halde öncelikle rahatsız olması gereken kişiler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu.

Soylu’nun, Bahçeli’nin ardından mümkün olabilirse bu partinin liderliğine oynayacağı ile ilgili dedikoduları ne kadar ciddiye almak gerekir bilmiyorum ancak Soylu, bulunduğu makamın sorumluluğunu yerine getirmekte aciz kalıyor gibi görünüyor.

Aynı “acz” durumu Cumhurbaşkanı için de geçerli.

Bir siyasi cinayeti aydınlatmak her halde ülkenin yürütme organının başındaki kişinin ilk sıradaki görevlerinden biri olmalı ama Erdoğan hiç de oralı gibi davranmıyor.

Bursa mitinginde olayın aydınlatılmasını isteyenlerin polis marifetiyle alandan çıkarılması bunun bir başka kanıtı.

Erdoğan, sanki ucu MHP’ye dokunacakmış gibi duran bir suçun ört bas edilmesine en azından göz yumuyor gibi görünüyor.

Bir vatandaş olarak doğrusunu isterseniz Cumhurbaşkanı’nın seçim hesaplarına kendisini kaptırarak bir suçu cezasız bıraktırmasına inanmak dahi istemem.

Ama konu benim neye inandığım ile ilgili değil tabii.

Cumhurbaşkanı kılını kıpırdatmıyor izlenimi veriyor ki demokrasimiz için bu çok tehlikeli ve böyle suçların örtbas edilmesinden rahatsız olması gerekenlerin bir listesini yapmamız gerekse ilk sıraya Cumhurbaşkanı’nı, ardına da İçişleri Bakanı’nı yazmamız gerekir.

Çünkü bir suçun ört bas edilmesine göz yumulması güvenlik güçlerinin suç ile mücadele isteğini kırar.

Nitekim böyle birçok suçlunun siyasi olarak korunuyor izleniminin yayılmasının bir sonucu da mafyatik örgütlerin palazlanması olarak ortaya çıkar.

Balık bir kere bozulmaya başlarsa, ne kadar tuzlarsanız tuzlayın kokmasını önleyemezsiniz.

14 Haziran 2012 günü, Hürriyet’te yazdığım bir yazıda o zaman Başbakan olan Erdoğan’ı, Fetullahçı çetenin çevirmekte olduğu dümenlere karşı şu sözlerle uyarmıştım:

“Bu gizli örgüt, devletin kurumları içinde örgütlenmiş. Bazı devlet memurları, kendilerine yasaların tanıdığı bazı olanakları, bu örgütün amacı için kullanmaya korkmuyorlar, çekinmiyorlar. Onların bu korkusuzluğundan hepimizin korkması gerekiyor. Başta da iktidar partisi mensuplarının!”

Bu yazının yayınlanmasından tam bir buçuk yıl sonra, 17 – 25 Aralık 2013’te “iktidar partisi mensuplarının” neden korkmaları gerektiği ortaya çıktı.

Erdoğan beni dinlemiş olsaydı, bu çetenin darbe kalkışmasına varan fütursuzluğunun önüne bir buçuk yıl önce geçebilirdi.

Şimdi bir kez daha uyarmak istiyorum.

Bu cinayetleri işleyenlerin korkusuzluğundan hepimizin korkması gerekiyor. Başta da iktidar partisi mensuplarının!

Seçim hesaplarıyla bu suçun örtbas edilmesine yol açmayın.

Merak etmeyin, o parti siyaseten o hale düştü ki ne yapsanız ne etseniz zaten sizin yanınızda durmak zorunda.

Siz, şiddetle arasına mesafe koyamayana mesafe koyun yeter!

—————————–

Ağlanacak halimize gülelim

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:

“İlaç eksikliği hasta sayısının fazla olmasından kaynaklı.”

—————————–