Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Dostlar ceza keserken görsün!

İNTERNET sayesinde Türkiye’de yayımlanan gazeteleri buradan da takip edebiliyorum. Dünkü gazetelerde ilgimi çeken haberlerden biri de Sabah’ın manşetinde yer alıyordu. Google’a kesilen 71 milyon liralık vergi cezası haberiydi bu.

Bir de kimliği belli olmayan bir Maliye yetkilisinin demecini takmışlar haberin arkasına. Haberi gazeteye koyanların hayallerinin mahsulü olduğu bundan da belli zaten: “Büyük küçük ayrımı yok. İncelemeler böylece devam edecek!”

İlgimi çeken şey haberden çok bu sunuş tarzı oldu.

Şöyle bir hava yaratılmaya çalışılmış: Bakın, sadece Doğan’a değil, herkese ceza kesiyoruz!

Ama atladıkları “küçük bir ayrıntı” var ki o da Google’a kesilen cezanın, Doğan Grubu’na kesilen cezanın faizleriyle birlikte yüzde birini ancak bulduğu!

Hatırlayacaksınız aynı Maliye, Ahmet Çalık’a da 6 milyon lira ceza kesmiş, sonra yüzde 73’ünü indirmişti!

Dostlar ceza keserken görsün diye olsa gerek!

Hükümet, yandaş medyası aracılığıyla hangi havayı pompalarsa pompalasın, herkesin gözünün önündeki gerçek değişmiyor.

Türkiye’ye binlerce kilometre uzaklıktaki Kore’de, Malezya’da bile insanlar, bu cezanın ne anlama geldiğini ve niçin kesildiğini biliyorlar.

Onun için bu gülünç çabalara gerek yok. Bir şey yapıyorsunuz, bari adam gibi arkasında durmayı da bilin!

 

Yayıncıların gözüyle Türkiye

 

ULUSLARARASI Periyodik Yayıncılar Federasyonu’nun (FIPP) düzenlediği “World Magazine Market” (Dünya Dergi Pazarı) konulu bir organizasyon için Dubai’ye geldim.

Burada dünyanın dört bir yanından yayıncılar var. Daha önce de bu toplantılara çok katıldım. Şunu söyleyebilirim: İlk kez neredeyse herkes Türkiye’de neler olup bittiğini merak ediyor!

Eskiden tanıdıklarım, yeni tanıştıklarım aynı şeyi soruyorlar: Doğan Grubu’na kesilen bu vergi cezası, Türkiye’de basın özgürlükleri konusunda bir geri dönüşe mi işaret ediyor?

Bir “cezalandırma-el koyma operasyonundan” kuşku duyuluyor.

Herkesin kanaati ortak: Bu siyasi bir operasyon ve benzerlerine sadece totaliter ülkelerde rastlanabilir!

Çok basit bir akıl yürütmeden yola çıkıyorlar: Doğan Grubu kaç lira kazanmış olabilir ki, vergisi bu kadar tutsun?

Türkiye’nin giderek bir Batılı demokrasi olmaktan uzaklaşmaya meylettiği inancı özellikle Avrupalı yayıncılara hâkim olan bir görüş.

Bu sadece dış politikadaki “Doğu Açılımı”ndan ve ülkenin yöneticilerinin başları türbanlı eşlerinden kaynaklanan bir görüş değil.

Basın özgürlüğüne ve eleştiriye tahammülsüzlük de bu görüşü besleyen bir unsur.