Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Kenan Paşa’nın düzenini R. Tayyip Bey’e uydurmak

BUGÜNE kadar referandumda oyumun hangi yönde olacağına dair bir açıklama yapmamıştım. Ancak Anayasa değişiklikleri ile ilgili yazılarımı okuyanlar, bu konuda ne düşündüğümü zaten biliyor olmalılar.

Artık günü geldiğine göre oyumu tam olarak açıklayabilirim: Referandum’da “hayır” oyu vereceğim.
12 Eylül 2010 referandumunun, 12 Eylül 1980 Anayasası ve düzeni ile bir hesaplaşma olacağı palavrasına karnım tok.
“Hayır” dersem, “12 Eylül’e evet” demiş olmayacağım.
Bununla ilgili bir kompleksim de yok zaten. 12 Eylül 1980 Anayasası için yapılan referandumda “hayır” oyu veren azınlık içindeydim. 12 Eylül Anayasası’nın kılık değiştirip karşıma yeniden sürülmesine de “hayır” diyeceğim.
Anayasa değişikliklerinin, yargı ile ilgili bölümünü tehlikeli, işçi ve memur hakları ile ilgili bölümünü “bir tür dolandırıcılık” olarak bulmamın nedenlerini daha önceki yazılarımda anlatmaya çalışmıştım, kısaca tekrarlayayım.
Anayasa Mahkemesi ile Hâkimler Savcılar Yüksek Kurulu’nun yapısı ile ilgili değişikliklerin bir tek amacı var: Kenan Paşa’ya göre dizayn edilen sistemi, Recep Tayyip Bey’e göre yeniden düzenlemek.
 Meselenin özü değişmiyor. Gerçekten bağımsız yargı Recep Tayyip Bey’in umurunda değil, zaten onu kendisine “ayak bağı” olarak gördüğünü de söyleyip duruyor.
Recep Tayyip Bey’in istediği, kafasına göre hâkimler ve savcılar atayıp, kendi özel ajandasının içinde bulunanları gerçekleştirmek.
Başbakanlığı “ister asar, ister keser” makamı olarak tarif eden bir zihniyetin, şimdi eline tüm yargı gücünü de geçirmesinden korkmamız gerekiyor, bununla mücadele etmemiz gerekiyor.
Başbakan’ın kişiliğinin ve pro Arap İslamcı ideolojisinin başının demokrasiyle hoş olmayacağını, tüm gücü eline geçirince diktatörleşme yolunda önemli bir köşeyi döneceğini görüyorum. Demokratik tahammüle sahip değil, beğenmediği şeylerin söylenmesinin cezasını kesmek için sadece zaman kolluyor, zamanı geldiğini düşündüğünde de harekete geçiyor.
Başbakan’ın yargı ile ilgili iki temel meselesi var:
1- İleride yolunun nasıl olsa düşeceğini bildiği Yüce Divan’da kendi seçtiği yargıçların karşısında olmak istiyor.
2- Ergenekon Davası’nın yürütülüş biçimi o kadar hoşuna gitti ki bunu bütün muhalefet için de kullanabilir durumda olmak istiyor.
Bununla ilgili Anayasa değişikliklerinin bir sürü başka konu ile birlikte bir torbaya doldurularak aynı anda oylatılmak istenmesinin altında bu amacı saklama ihtiyacı yatıyor.
Çünkü Başbakan isteseydi, öteki maddeler referanduma gidilmesine gerek kalmadan TBMM’de kabul edilebilecekti.
Anayasa değişikliklerinin kamu çalışanlarına grevli toplu sözleşme hakkı getirdiği iddiası ise kampanya boyunca bir büyük yalan olarak önümüze sürülüp durdu.
Anayasa değişiklikleri kamu görevlilerinin toplu sözleşme haklarını, sonunda yine hükümet tarafından atanmış bir hakem kuruluna bırakıyor. Bunun eskisinden tek farkı, son kararı verecek kurumun adı! Memurlar, yine hükümet ne kadar verirse ona razı olacaklar, değişen bir şey yok.
Kamu çalışanlarına grevli, toplu sözleşme hakkı verildiği yalanını bakanların bile ağzından duyduk. Bu köşede kendilerine sordum: Bu değişiklik hangi maddede yazılı diye, yarın oylama var, yanıt hâlâ yok!
İşçilerin grev hakkı, toplu görüşme anlaşmazlıklarından sonra başvurulacak bir yol olarak tarif ediliyor, dayanışma grevi, genel grev gibi haklar Anayasa tarafından peşinen engelleniyor.
Başka türlü olması da zaten beklenemezdi.
Başbakan ve partisi çalışanların haklarını korumaya değil, sermayenin el değiştirmesine odaklanmış bulunuyor.
Geçen akşamki televizyon sohbetinde bunu ne kadar güzel açıklamış! “Zor oluyor, ama başardık” diyor. Başardığı şey sermayenin el değiştirmesi, kendi zenginlerini yaratması!
İşçiler, memurlar, yoksul ve topraksız köylüler umurunda bile değil. Onlar sadece “sadaka” verileceği zaman hatırlanacak insanlar çünkü!
Erdoğan da kendisine örnek aldığı Özal gibi “zenginleri seviyor”, kendi zenginlerini yaratmak için çabalıyor.
Oyum “hayır” olacak, çünkü bu zihniyetle aynı yerde olabilmem mümkün değil.

Bakan üzülmesin bir anlatan bulunur

DIŞİŞLERİ Bakanı’nın “Anayasa referandumunda hayır çıkarsa bunu Avrupa’ya anlatamam” dediğini, yurtdışında iken internette okudum.
Doğru mu okudum diye iki kere okuduğumu da belirteyim.
Bakan Bey’e şunu sormak gerek: Türk halkının özgür iradesiyle verdiği bir kararı Avrupa’ya anlatmanın neresi zor? Demokrasi bu değil mi zaten?
Halkının verdiği bir kararı, yabancılara karşı savunamayacağını düşünen bir siyasetçinin bakan olarak kalması ne kadar doğrudur?
Öte yandan normal bir demokraside, bütün olanaklarını “evet” dedirtmek için seferber etmiş bir hükümetin, “hayır” oyunu güvensizlik olarak algılayıp, zaten istifa etmesi de gerekir.
Yani Bakan Bey’in anlatmakta zorlanacağı şey Türk halkının neden “hayır” dediği değil, kendisinin bu açık güvensizlik oyuna rağmen nasıl olup da bakan olarak hâlâ Avrupalıların karşısına çıkabildiği olmalıdır.
Yani diyeceğim o ki üzülmesin, bu sonucu Avrupalılara izah etmesi gerekmez. O istifa eder, yerine gelen yenisi bunu gayet güzel anlatabilir, panik yapmasın!