Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Sorumsuz Başkanlık sistemi

Ordunun yeniden yapılandırılması kapsamında Genelkurmay Başkanı’nın doğrudan Cumhurbaşkanı’na bağlanacağından söz ediliyor.
Aynı şekilde Mili İstihbarat Teşkilatı sadece dış istihbaratı yürütmek üzere Cumhurbaşkanı’na bağlanacakmış.
Diyanet İşleri Başkanı da “hani bana, hani bana” diyor, o da Genelkurmay ile birlikte Cumhurbaşkanı’na bağlanmak istiyor.
Belli ki Başbakan’ın “düşük profilli” olması Başkan’ın hoşuna gitmemiş, ille de “yüksek profilli” bir amir istiyor.
İktidar partisinde, Cumhurbaşkanı’nın her hangi bir isteğinin tartışılmaksızın emir kabul edildiği bir gerçek.
Belli ki bu talepler Cumhurbaşkanı’ndan geliyor, ama kimse ona üzerine yemin ettiği Anayasa’yı hatırlatma cesaretini kendisinde bulamıyor.
Recep Tayyip Erdoğan’ın seçilmesine olanak veren ve uyacağına yemin ettiği Anayasa, Cumhurbaşkanlarının “sorumsuz” olduğunu yazıyor.
Cumhurbaşkanı’nın kendi başına yapacağı işlemler dışındaki bütün kararları, Başbakan ve ilgili Bakan tarafından da imzalanıyor ki kimin sorumlu tutulacağını bilelim.
Cumhurbaşkanı, sadece “vatana ihanet” suçuyla yargılanabilir.
Aldığı kararlar, attığı imzalar yargı denetiminin dışındadır.
Ve şimdi böyle bir Anayasa’nın çizdiği bir iktidar alanının içine Genelkurmay Başkanı’nı, MİT Müsteşarı’nı da sokmak istiyorsunuz.
Hiç bir şekilde sorumlu tutulamayacak bir otoriteye, hem orduyu, hem istihbaratı bağlamak, ne demek?
Bu iki makam da “icracı” makamdır ve icranın başı ve sorumlusu da Başbakan’dan başkası değildir.
Belli ki Anayasa’yı değiştirmeden, darbe girişimini fırsat bilip Başkanlık sistemine geçiş gibi bir heves var.
Darbeciler, “Türkiye Cumhuriyeti Anayasa’sını ortadan kaldırmak ve hükümeti görevini yapmaktan alıkoymak” suçundan yargılanacaklar.
Mahkemeye çıktıklarında “ne Anayasası hakim bey, o askıya alınmamış mıydı? Ne hükümeti hakim bey, onun görevini zaten sorumsuz Cumhurbaşkanı üzerine almamış mıydı” diye savunma yaparlarsa, savcı beyler ne yanıt bulacaklar? Gerçekten merak ediyorum.
———————————-
 
Dosyayı kim uyuttu?
 
Ankara 1. İdare Mahkemesi, 2010 yılında yapılan KPSS’nin “genel yetenek ve genel kültür” bölümünü iptal etti. Bu sınavın iptal edilmesinin nedeni, soruların çalındığının anlaşılmış olması.
Hatırlarsınız aynı sınavın “eğitim bilimleri” kısmı da sorular çalındığı için daha önce iptal edilmişti.
İptal edilen bu son sınav nedeniyle 80 bine yakın memurun, memuriyetten atılması söz konusu olabilecek. Bunların ne kadarı Fethullahçı çetenin soruların yanıtlarını verdiği adamlarıydı, kaçı sınavı gerçekten kazandı, belki de hiç öğrenemeyeceğiz.
Hatırlarsınız, bu sınav ile ilgili olarak üç yıl boyunca her Pazartesi günü aynı soruyu sordum: KPSS sorularını çalanlar kimdi?
Kimse yanıt vermedi. Soruları çalanların “nefesi kuvvetli bir hocanın adamları olduğunu” yazdım, çıt çıkmadı.
Oysa olayın açığa çıktığı ve soruların çalındığının anlaşıldığı gün, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, MİT Müsteşarını ve Emniyet Genel Müdürü’nü makamına çağırmış ve “soruları çalanları yakalayın, dosyayı da önce bana getirin” talimatı vermişti.
O vakit bu köşede, Başbakan’ın bu isteğinin garipliğine dikkat çekmiş ve “savcıya gitmesi gereken dosya, niye Başbakan’a gidiyor” diye de sormuştum.
O zamanın MİT Müsteşarı hala görevde. Emniyet Genel Müdürü de AKP’den milletvekili yapıldı.
Ama o dosya, Fethullahçılar ile iktidar arasında kavga çıkana kadar bir türlü ortaya çıkmadı, çıkarılamadı.
Ve şimdi aradan yıllar geçtikten sonra sorular çalındı diye sınav iptal ediliyor, suçluların yanında suçsuz insanların da geleceği tehlikeye giriyor.
Şimdi şu soruya yanıt arıyorum, ama asla yanıtlanmayacağını da biliyorum: MİT ve Emniyet’in o günkü araştırmasından ne sonuç çıkmıştı?
Onlar mı beceriksizdi, dosyayı eline alan mı suçu ört bas etti?
———————————-
 
Ölenlerin ruhlarından utanın
 
Papa Françesko, Türkiye’deki darbe girişimiyle ilgili açıklama yapmadığı kendisine hatırlatılınca şöyle demiş:
“Şimdiye kadar bununla ilgili konuşmadım çünkü aldığım bilgilere göre orada halen ne olduğundan emin değilim. Durum üzerine çalışmaktayım ve olanlar halen net değil” dedi.
Papa hangi dünyada yaşıyor, merak ettim. Gözünü açıp, okusun:
1 – Devletin ve ordunun içine yıllar içinde yerleşmiş bir çete, tasfiye edilmek üzere olduğunu anlayınca, darbe yapmaya kalkıştı.
2 – Darbe girişimi, Cumhurbaşkanı’nın “sokağa çıkın, direnin” çağrısıyla sokaklara çıkan, meydanları dolduran halkın canı pahasına verdiği mücadele ile bastırılabildi.
3 – Darbe girişimi bastırılmamış olsaydı, bugün Türkiye çok kanlı bir sürece girmiş olacaktı.
4 – Batılı politikacıların, hangi hesaplarla bu işi hafife aldığını yakında öğreniriz. Ama halkın kurşunlandığı, insanların tanklarla ezildiği bir olayı hala anlayamayan bir “dini lider” gerçekten samimi olabilir mi?
———————————