Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Nikâhtan sonra aşka ne oluyor?

 Size bugün bir iyi bir de kötü haberim var. Önce kötü haberi vereceğim. En iyi aşkın bile ömrü ne yazık ki iki yılı ancak bulabiliyormuş. Eğer gizli bir aşk yaşıyorsanız, bu durum aşkınızın ömrünü çok az bir miktar (belki altı yedi ay) uzatabiliyormuş.

Bu yüzden ‘âşık olma kandırmacası ile evlenmiş olanlar için hayatta iki seçenek varmış: Birincisi kadere razı olup, hayatın geri kalan bölümünü can sıkıntıları içinde geçirmek, diğeri ise ‘gemiden atlayıp yeniden denemek’.

Ne yazık ki yeniden deneyenler için de durum farklı değilmiş. Amerika’da yapılan bir araştırma bu ülkede ilk evliliklerin yüzde kırkının boşanmayla sonuçlandığını gösterirken, ikinci evliliklerin yüzde 6O’ı, üçüncü evliliklerin ise yüzde 75’i boşanmaya varıyormuş.

Şimdi de iyi haber: Aşk bitince ne yapmanız gerektiğini biliyorum. Çünkü Amerikalı evlilik danışmanı Gary Chapman’ın “5 Sevgi Dili” (Sistem Yayıncılık, Çeviren: Betül Çelik) isimli kitabını okuyup sular seller gibi ezberledim ve bir iki gün beni okumaya sabrınız olursa, öğrendiklerimi sizlerle paylaşmaya hazırım.

Chapman’ın kitabının altında yatan temel düşünce ne yaparsak yapalım aşkın yaşatılamayacağı, ömrünün uzatılamayacağı varsayımına dayanıyor.

Bu yüzden Chapman, kendisine ‘aşkımız bitti’ diye gelen çiftlere şunu öneriyor: Aşkın hayatınızda geçici bir yükselme duygusu olduğunu baştan kabul edip eşinizle birlikte ‘gerçek sevgi’yi aramaya başlayın.

Chapman “Bu tür sevgi, doğası itibarıyla duygusaldır fakat tutku değildir. Aklı ve duyguyu birleştiren bir sevgidir. İradi bir harekettir ve disiplin gerektirir. Kişisel gelişim gereksinmesini kabul eder. En temel duygusal gereksinmemiz âşık olmak değil, birbirimiz tarafından gerçekten sevilmek, bu sevginin içgüdü ile değil, akıl ve seçimle büyüdüğünü bilmektir. Benim, beni sevmeyi seçen, bende sevilmeye değer bir şey gören birisi tarafından sevilmeye ihtiyacım var” diye anlatıyor.

Yazara göre gerçek sevginin aranma süreci âşık olma yaşantısının vadesini tamamlamasıyla başlayabiliyor.

Chapman, kitabında, tutkunun etkisi altındayken eşlerimize yaptığımız cömertçe sevgi gösterilerini, insan seçimlerinden oluşan gerçek dünyada nasıl gerçekleştirebileceğimizi anlatıyor.

5 Sevgi Dili adını verdiği yöntemi kullanan çiftlerin, aşk bittikten sonra da uygun sevgi dillerini konuşarak birbirleriyle olan ilişkilerini koruduklarını, daha sağlam temellere oturttuklarını anlatıyor.

Yazdıklarının tümü birinci elden edinilmiş gözlem ve deneyimlere dayalı olduğu için de bu kitabı ciddiye almaya karar verdim. Bu arada bir şeyi daha fark ettim: Biz kendimizi ve sorunlarımızı ne kadar ‘kendine özgü’ – zannedersek edelim, bizler gibi milyonlarca insan var ve onların da ‘kendine özgü’ zannettikleri sorunlarının tümü, kendi özel sorunlarımızla büyük benzerlikler taşıyor.

Bizi, yani Chapman ile beni izlemeye devam edin.