Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Başarısız olan Lazaroni değil, Ali Şen!

Bu yazıyı yazmak için Galatasaray maçının galibiyetle bitmesini bekledim. Galibiyetle bitmeseydi, o zaman da Beşiktaş maçının galibiyetle bitmesini bekleyecektim. Önemli bir zaferin ardından şimdi rahatça düşündüklerimi yazabilirim.

Lazaroni’nin başarısız olduğu gerekçesiyle Fenerbahçe’nin başından gönderilmesinin aslında hedef şaşırtmaya yönelik bir davranış olduğunu düşünüyorum.

Başarısız olan Lazaroni değil, Ali Şen’dir.

Geçen sezonun ardından Aykut, Oğuz ve Emre’yi “para kazandık” diye 5 milyon dolara satan O’dur, futbol hayatının sonuna gelmiş ve Aykut’la kıyaslandığında asla onun yerini dolduramayacak Saffet Sancaklı’yı 4 milyon dolara alan da O’dur.

Bülent’i hiç de hak etmediği bir biçimde takımdan uzaklaştıran da Ali Şen’dir.

Sezon sonunda Engin gibi bir kaleciyi (Rüştü’nün sakatlığının o zamandan beri bilindiğini unutmayın) takımdan uzaklaştıran da Ali Şen’den başkası değildir.

Bugün Fenerbahçe kalesi boş bir şekilde sahaya çıkıyorsa bunun da sorumlusu Ali Şen’dir. Takıma yakın kaynaklara bir sorun bakalım, Rüştü sakatlanana kadar takımın ikinci kalecisi olan Murat’ın yerine pişmesi için daha yıllar gereken Fevzi’yi takıma koydurtan kimmiş?

Amokachi ile anlaşmaya varılmışken onun yerine Kostadinov’u bulan da Ali Şen’den başkası değildir.

Ali Şen yıllardan beri Fenerbahçe’nin başına en büyük teknik direktör kimse onu getirebileceğini söylüyordu. Lazaroni gidince bula bula bulabildiği tek adam Veselinoviç oldu.

Tek uluslararası başarısı on yıl önce Avrupa Şampiyonasında yıldızlar topluluğu Yugoslavya’yı averaj takımı haline getirmek olan Veselinoviç’le mi Fenerbahçe Avrupa takımı olacak?

Rıdvan gerek futbolculuğunda ve gerekse futbol yorumculuğunda zeka pırıltıları gösteren bir yetenektir.

Ama Fenerbahçe gibi bir kulübün tek sorumlusu olabilecek olgunluk ve tecrübeye sahip midir? İşte bu konu fazlasıyla tartışılabilir.

Bugün Fenerbahçe averajla lig ikincisi. Hatalı politikaların yarattığı tahribat olmasaydı bugün puan farkıyla lider olabilecek bir takımın ikinciliği elbette başarı sayılmamalı.

Ama o başarısızlığın sorumlusu da doğru adreste aranmalı.