Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Fener bize armağan

Sekiz yıl aradan sonra geçtiğimiz sezon şampiyon olan Rapid ve Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligi’ndeki ilk karşılaşmaları, Viyana’da tarihi bir günün yaşanmasına vesile oldu. Sarı – Lacivertliler, maçın başından sonuna kadar Fenerbahçe’ye yakışır, akıllı ve yürekli bir futbol ortaya koydu.

İki takım arasında belirgin bir klas farkının olduğunu ve Fenerbahçe’nin Avusturya Şampiyonu’ndan çok daha üstün olduğunu gururla seyrettik. Rapid Wien taraftarlarının maç boyunca söyledikleri Rapid Marşı’nın sözlerini ters çevirip Sarı Kanarya için söylüyorum: “Fenerbahçe bize bir armağan”.

Lazaroni, hücum seven bir teknik direktör. Dün de Fenerbahçe, Brezilyalı hocanın verdiği taktiği maç boyunca başarıyla uyguladı.

Boliç ve Okocha’nın bencillikleri olmasa, karşılaşmanın ilk yarısı Pazar günkü Galatasaray maçına dönerdi. Fenerbahçe, ilk devreyi üç farkla önde bitirecekken, ne yazık ki bir tek golle yetinmek zorunda kaldı.

Boliç ve Okocha’ya çok boş pozisyonlarda gelen toplar büyük bir talihsizlik eseri gol olmadı.

Fenerbahçe defansı, Rapid golüne kadar kusursuz oynadı. Sahanın en iyilerinden Högh’ün bir anlık hatası, Fenerbahçe’nin gol yemesine neden oldu. Ama bu dakikadan sonra da yine rakip kalede gol arayan bir Fenerbahçe izledik.

Takım, her hattıyla Şampiyonlar Ligi’ne layık olduğunu gösterdi.

Öyle görünüyor ki Lazaroni ve talebelerinin Şampiyonlar Ligi’nde hüsrana uğramasını ümid eden bazı “Ruh hastası Galatasaraylılar”, hayal kırıklığına uğrayacaklar.

Sarı – Lacivertli temsilcimiz, dünkü futboluyla Şampiyonlar Ligi’ndeki diğer iki rakibi, Juventus ve Manchester United’a da İstanbul’u dar edeceğe benziyor.

Viyana, yüzyıllar önce Türkler tarafından kuşatıldığında yardımına Orta Avrupa’nın Haçlı Orduları gelmişti.

Dün de Viyana’nın gözbebeği Rapid’i Fenerbahçe’nin elinden bu kez de bir Batı Avrupalı, Belçikalı Michel kurtardı. Ofsayt olmayan pozisyonlarda Kanarya’nın atakları kesildi; en ufak bir müdahalede Fener aleyhine düdükler acımasızca çalındı.

Dün sahada Şampiyonlar Ligi’ne layık olmayan bir hakem vardı. Fenerbahçe, Rapid Wien’i elinden kaçırdıysa bundan biraz da hakemlerin rolü vardı.