Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Fenerbahçe lige hazır

Fenerbahçe ile Galatasaray dün ezeli rekabetin 90 yıllık geçmişine yakışmayacak kadar heyecansız bir maç oynadılar. Dünyanın hiçbir yerinde Fenerbahçe ve Galatasaray gibi ezeli rekabet içinde olan takımlar bu kadar çok birbirleriyle karşılaşmıyorlar.

İki takım Eylül’ün ilk haftasına kadar üç defa daha oynayacaklar. Bu tip hazırlık maçlarının adına uygun rakiplerle oynanmasının daha yararlı olacağını düşünüyorum. Hiç olmazsa böylece Fenerbahçe-Galatasaray maçlarının heyecanını yaşayabiliriz.

Fenerbahçe dün geçen yılki kadrosundan yalnızca bir tek değişikle sahadaydı. Tuncay dışındaki 10 futbolcu da geçen yılın şampiyon kadrosundaydı. Oyuncuları ilk kez tanıyan Lazaroni’nin sahaya geçen yılkinin aynı bir onbiri çıkarması sayıları neredeyse 20’ye varan yeni transferlerin kenarda oturması, Fenerbahçe’de transferin nasıl yapıldığını gösteren ilginç bir örnek.

Fenerbahçe geçen yıl Parreria’nın yerleştirdiği sistemi dün de başarıyla uyguladı. Oyunun genelinde topu ayağa oynayarak, rakibe kaptırmamayı başardılar. Geçen yılkinden Fenerbahçe’nin tek farkı, rakip kaleye biraz daha hızlı gidebilmesiydi. Bu da Lazaroni’nin geçtiğimiz ay içinde yaptırdığı çalışmalarla takıma kazandırdığı bir artı. Fenerbahçe’de Bülent benim kendisinden beklediğim oyunu oynadı ve gelecek için taraftarları rahatlattı. İlker istekliydi, Tarık Van Gobbel’in sert markajından kurtulmayı bir türlü başaramadı. Oyunun büyük bölümünü yerde bitirdi. Boliç ise hazır değildi. Kostadinov iyileşince, sanıyorum Boliç biraz kenarda duracak. Fenerbahçe’nin üç yabancısı dünkü maçta forma giyemedi. Onların ikisinin de takıma gireceğini düşünürsek, Fenerbahçe lig için hazır bir görüntü verdi.

Son olarak Van Gobbel’e değinmek istiyorum. Van Gobbel agresif futbolla, faullü oyunu birbirine karıştırıyor. Omuz omuza markajla el-kol hareketlerini birarada yapıyor. Dünkü maçta yaptıklarını Fenerbahçe ile lig maçında yapsaydı, büyük bir ihtimalle maçın karakolda bitmesine sebep olur, oyunda da atılırdı. Fatih Terim’in bu yıl Van Gobbel’in göreceği kartlardan çok başı ağrıyacak.