Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Fenerbahçe Türkiye'dir

Şansal Büyüka’nın biraraya getirmeyi başardığı Fenerbahçeli düşman kardeşlerin konuşmalarının yankıları sürüyor. Eleştirilerin merkezinde “konuşmalara hakim olan üslubun Fenerbahçe’ye yakışmadığı” yer alıyor.

Bir kısım Galatasaraylı yazar da “Galatasaray’ın Fenerbahçe’den üslup ve terbiye bakımından daha üstün olduğu” sonucuna varıyor.

Hemen söylemeliyim ki tartışmaya egemen olan üslubu hiç yadırgamadım. Bunun Fenerbahçelilikle ya da Galatasaraylılıkla da bir ilgisi yok. Türkiye’de benzeri tartışmalar hangi ortamda hangi üslupla yapılıyorsa, Fenerbahçe’ye ilişkin tartışma da aynı şekilde gerçekleşti.

Bu ülkenin yönetildiği Büyük Millet Meclisi’nde ya da sıradan bir belediyenin meclis toplantısında farklı üsluplar mı kullanılıyor ki Ali Şen, Can Bartu ve Ömer Çavuşoğlu eleştiriliyor?

Bu ülkenin Başbakanı, muhalefet lideri neyse, Fenerbahçe’nin başkanı ve muhalefeti de o. Bizim ulus olarak sorunlarımızı tartışmayı başaramamak gibi bir özelliğimiz var. Hangi zeminde olursa olsun fikir tartışmaları bir süre sonra karşılıklı hakarete ve mahalle kabadayısı üslubunun kullanıldığı ağız dalaşına dönüşüyor.

Bir de Galatasaraylı yazarların tavrına değinmek istiyorum. Galatasaraylılar böyle bir tartışma kendi kulüplerinde olsaymış utancından insan içine çıkamazlarmış. Bu yüzden Tanrıya şükrediyorlar. Afedersiniz, bir soru soracağım. Ergun Gürsoy acaba hangi kulüpte çalışıyor? Galatasaraylı “seçkin yazarlar”ın bu konuda bir fikirleri var mı acaba?

Uzun lafın kısası “Fenerbahçe televizyonda rezil oldu” eleştirilerine katılmıyorum. Ama bir Fenerbahçeli olarak, Fenerbahçe’yi Avrupa kulüpleri düzeyine çıkartmak hedefinde olduğunu söyleyen Ali Şen’in, tartışmada daha “Avrupalı” olmasını beklerdim. Demek ki Avrupalı olma isteği sadece sözde, eylemde değil!

Kim ne derse desin, Fenerbahçe’nin bugünkü görüntüsü Türkiye’nin genel durumunun bir parçasından başka bir şey değildir. Yapılan harcamalardan belki tek tek kişisel zarar görebilirler ama Fenerbahçe, tıpkı Türkiye Cumhuriyeti gibi ilelebet payidar olacaktır.

Çünkü Fenerbahçe, Türkiye’dir!