Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Kanatsız Kanarya uçamaz ki! – Ne olacak bu Fener'in hali? (4)

Fenerbahçe’nin şampiyonluğu kaçırması aslında bugünün işi değil. Yıllardır yapılan hatalı transferlerle dengesi bozulan kadronun bir türlü eksikliklerinin tamamlanmaması bu sezonki hüsrana yol açtı.

Şampiyon olduğu sezon Fenerbahçe’nin eksiklerinin hangi mevkilerde olduğu belliydi. Üstelik o sezon Oğuz Çetin gibi bir takım liderinin ve Aykut Kocaman gibi bir gol kralının kaybıyla kapanmıştı. Takım şampiyon olduğu sezon da iyi savunma yapıyordu ancak kanatları ve orta sahası yeterince güçlü olmadığı için oyun kurmakta zorlanıyor, seyirciyi sıkan bir futbol ortaya koyuyordu.

Bu hastalık sonraki sezonlarda da sürdü. Bu arada Galatasaray’ın eskileri de dahil olmak üzere bir sürü futbolcu geldi geçti, milyonlarca dolar adeta sokağa atıldı.

Aziz Yıldırım’ın başkan olmasının ardından Baliç’in transferi takımın çok önemli bir eksiğini kapattı. Ancak Fenerbahçe bu sezon da kanat oyuncusu sıkıntısı çekti. Dimas’ın transferi bu eksikliği gidermek için yapılan tek girişim oldu. Dimas’ın artık alıştığı bir ülkede oynayacağı gelecek sezon çok daha yararlı olacağını düşünüyorum. Nitekim son Altay maçındaki performansı gerçekten üst düzey bir futbolcuya yakışır nitelikteydi.

Ancak sağ kanatta Sarı – Lacivertli takımın problemi hala sürüyor. İyi bir sporcu ve atlet olan İlker ne yazık ki top taşımakta gösterdiği performansı gol ortası yapmakta ve savunmada gösteremiyor. Önünde oynayan Tayfun da bir kanat oyuncusu özelliğinden çok orta saha hammalı görüntüsü çiziyor. Zaman zaman bu mevkide oynayan Mustafa Doğan da daha çok savunma yönlü olan bir oyuncu. Teknik direktör Löw’ün sezon boyunca zorda kalmadıkça genç Taner’i kullanmaması da dikkate alınınca ilk transferin bu mevkiye yapılması kaçınılmaz görünüyor. Türkiye’de bu mevkide bir adayım yok. Yabancı haklarından biri bu mevki için kullanılmalı.

Uche’nin sakatlığının ardında eski performansına ulaşıp ulaşamayacağını bugünden kestirmek güç. Ancak bir yedeği zaten var: Çiko! Högh’ün artık Fenerbahçe’de işi yok, ama yerine oynayabilecek Serkan var. Hatta Erol ve Mustafa Doğan da bu mevkide kullanılabilir. Kiralık Saffet’i de unutmamak gerek. Demek ki savunma oyuncusu transferine ihtiyacı yok Fenerbahçe’nin.

Orta sahada Moshoeu, Sergen kalacağına göre rahatlıkla gönderilebilir. Bu sezon hep sakatlanan Okocha’nın transferi haberlerinin bir fantezi ve kötü bir şaka olduğunu düşünüyorum. Bu mevkide Tayfun, iyileşebilirse Metin Diyadin, Murat Yakın gibi oyuncular da var. Güvenç’i de gözümün tuttuğunu belirtmeliyim. Baliç’i orta sahanın önüne çekerek Moldovan’ın yanına hava toplarına hakim ve topu çerçeveye vurma becerisi olan bir forvet almak gerekiyor. Hakan Şükür olmayacağına göre bu mevkideki transfer de kaçınılmaz olarak yabancı olacak. Bursaspor maçı nedeniyle bu diziye bir gün ara verecek ve pazartesi devam edeceğiz.