Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Pele'nin seçimi: Ronaldo ve Owen

Dünya tarihinin en çok sevilen futbolcusu Pele 1958 yılında 17 yaşında bir delikanlıyken katıldığı ilk Dünya Kupası’ndan beri hep dünya futbol kamuoyunun ilgi odağı oldu. 40 yıldır bu ilgi azalmadığı gibi sanki her geçen yıl Pele’nin şöhretine bir o kadarını daha ekliyor.

Pele önceki gün bir öğle yemeğinde dünya kupaları tarihinin üç önemli oyuncusuyla birlikte buluştu. Yemekte Arjantin’in ve 1960’lı yılların efsane takımı Real Madrid’in oyuncusu Alfredo di Stefano da vardı. Öteki iki oyuncu Brezilya’lı Carlos Alberto ile Nilton Santos’du. Futbolun bu dört unutulmaz ismi yemekte turnuvanın en gözde futbolcusunun kim olabileceğini tartıştılar. Pele Fransa’nın Zidane’ı gibi oyuncuları çok beğendiğini söylüyor. Raul, Batistuta, Ortega, Salas ve Bergkamp’ı da bu listeye dahil ediyor. Ama “futbolun geleceği” dediği iki oyuncuyu hepsinin üzerinden tutuyor: Ronaldo ve Owen.

Özellikle Owen’in süratli oyununu seyrederken tekrar futbola dönmek ve onunla aynı takımda oynamak istediğini belirtiyor. Ama bu turnuvanın en iyi oyuncusunun Ronaldo olduğu kanısında. Maçlar oynanırken Pele’nin futbol görüşlerini de test etme imkanı bulacağız.

Bu arada çeşitli ulusların spor yazarlarından oluşan bir jüri de gelmiş geçmiş dünya kupalarının en iyi 11’ini seçti. Takım şöyle: Lev Yaşin (O zamanki Sovyetler Birliği formasıyla oynayan Rus kaleci), Carlos Alberto (Brezilya), Nilton Santos (Brezilya), Franz Beckenbauer (Almanya), Bobby Moore (İngiltere), Johan Cruyff (Hollanda), Alfredo di Stefano (Arjantin), Michel Platini (Fransa), Garincha (Brezilya), Pele (Brezilya), Diego Maradona (Arjantin).

Bu listeye bakarak 1998 Dünya Kupası’nın favorilerinin hangi ülkeler olduğuna da kolayca karar verebilirsiniz. Futbolda söz sahibi olmak öyle bir günde olabilecek bir şey değil. Bunun için güçlü bir futbol tarihi de gerekiyor ve galiba bizim en önemli ve hiç tamamlayamayacağımız eksiğimiz de bu.