Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Yanlış transferin bedeli

Şampiyonlar Ligi’nde, takımların mücadele edecekleri grupları belirleyen kuralar çekildiğinde Fenerbahçe’nin en zor gruplardan birine düştüğünden herkes hemfikirdi. Grupta yer alan takımların genel durumuna bakıldığında Juventus’un grup liderliğini sonuna kadar koruması bekleniyordu.

Çeyrek finale kalacak takım, Fenerbahçe, Manchester ve Rapid’in kendi aralarındaki maçlarla belirlenecekti. Nitekim öyle de oldu. Sarı – Lacivertliler, ilk sınavında Viyana’dan puanla dönünce ikincilik için Fenerbahçe ile Manchester’ın çekişeceği kesinleşmişti.

Fenerbahçe, kendi sahasında üst üste oynadığı iki maçı da kaybedince umutlarını yitirir gibi oldu. Ancak Manchester zaferi Türkiye’yi ayağa kaldırırken, Fenerbahçe’nin de umutlarını yeşertmişti.

Dün oynanan son maçlardan sonra Manchester’a Türkiye’de kaptırılan üç puana hayıflandık. İstanbul’da Manchester’dan alınacak bir puan dünkü maçları bir formaliteye çevirecekti. Ama olmadı… Viyana’dan beklenen iyi haber de gelmeyince Fenerbahçe bu sezon için Şampiyonlar Ligi’ndeki çeyrek final hayalini bir kenara bırakmak zorunda kaldı.

Sezon bittiğinde Ali Şen, Fenerbahçe’nin Avrupa’da başarılı olması gerektiğini söylüyordu. Transfer politikası buna göre düzenlenecekti. Oğuz ve Aykut’un uzaklaştırılmalarıyla sonuçlanan olayların tek gerekçesi de Şampiyonlar Ligi için mücadele edecek bir takım kurulmasıydı.

Ancak Fenerbahçe Yönetimi sözünü tutmadı. Ali Şen, sorumluluğu şimdi Şenez Erzik’in beş yabancıyla izin vermemesine yıkacak. Ancak O’na katılmak mümkün değil. Dün sahada varlığıyla yokluğu anlaşılamayan Kostadinov, Okocha ve Tuncay’ın transferinin sorumlusu herhalde Federasyon Başkanı değil. Fenerbahçe, trilyonların harcandığı bir transfer dönemini boşa geçirmenin bedelini ödedi dün. Takım oyuncusu olmadığı baştan beri bilinen Okocha, gerçekten Oğuz’un Şampiyonlar Ligi’ndeki alternatifi miydi? Ya da yakışıksız suçlamalarla takımdan atılan Bülent’in yerini dolduracak adam Tuncay mı olmalıydı?

Ali Şen, bu sonuçtan sonra izlediği hatalı transfer politikası için taraftara hesap vermekte biraz zorlanacak gibi görünüyor.