Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

TSYD maçlarının ortaya koyduğu bir gerçek var: Bu sezon da ligde oynanan futboldan çok, hakemler konuşulacak. Fenerbahçe – Galatasaray maçının ilk on dakikası dolmadan Hagi’nin çoktan oyundan atılması gerekiyordu.

Yaptığı kasti hareketler bir yana Mustafa Doğan’a attığı yumruk bile sahadan atılması için yeterliydi. Eğer Hagi oyundan atılmış olsaydı işin rengi çok farklı olabilirdi.

Bakalım maçların video kayıtlarından geçen sezon Fenerbahçeli futbolculara ceza yağdıranlar Hagi’ye ne yapacaklar? Fenerbahçe yöneticileri bu işin takipçisi olmak zorundadırlar.

Bir iki söz de seyirci için söylemek gerek. Ali Sami Yen’deki maçta gerek Fenerbahçe seyircisi ve gerekse Galatasaray seyircisi iyi bir sınav vermediler. Kabul ediyorum, ofsayt kuralının bile nasıl uygulandığından habersiz hakemler onları çileden çıkardı, durum eline geçen herşeyi sahaya atma hakkını kimseye vermiyor.

Federasyon daha sezonun başında bu işi sıkıya almazsa bu lig zor biter, haberiniz olsun. Pazar gecesindeki olaylar nedeniyle Fenerbahçe ve Galatasaray’a sezon başında verilecek bir – iki maçı seyircisiz oynama cezası akıllarımızı başımıza toplamamız için yararlı olabilir.

Gelelim Fenerbahçe’ye… Dün sabah Swissotel’in önündeki görevli, “Abi ne yapacağız, bu sene yoksa İstanbulspor’lu mu olsak” diye sordu.

Bu sezon Fenerbahçe’yi ve özellikle de Ali Şen’i bekleyen en büyük tehlike işte bu. Taraftar oynanan oyundan memnun değil, haksız yere takımdan uzaklaştırılan yıldızlarını özlüyor ve giderek öfkeleniyor.

Bariç’in iyi aylık süreyi bir yana bırakması ve durumu bir an önce toparlaması gerekiyor.

Pazar gecesi Galatasaray iki forveti Hakan ve İlie olmadığı halde Fenerbahçe’ye dört gol attı. Hep övündüğümüz savunma tel tel döküldü. Bariç’in 3-5-2 sevdasından vazgeçmesi gerekiyor. Bu sistem Fenerbahçe’ye hiç yaramadı ve bundan sonra da yarayacakmış gibi görünmüyor.

Şampiyonluk için de bu kadar erken umutsuzluğa kapılmak doğru değil. Daha lig başlamadı ve erken form tutan takımları ne gibi felaketlerin beklediğini bu ligin tarihinde çok yaşadık.

Ayrıca Beşiktaş ve Galatasaray’ın bu sezon Şampiyonlar Ligi’nde oynayacaklarını unutmamak gerekir. Avrupa’da Şampiyonlar Ligi ile kendi ligini başarıyla götürmeyi geçen yılın şampiyonu Dortmund bile başaramadı. Bu nedenle ne kadar kötü olursa olsun Fenerbahçe hala şampiyonluğun en büyük adaylarından birisi. Taraftar her şeyin TSYD Kupası maçında bittiğini düşünmemeli. Lig daha başlamadı ve erken öten horozları da ne yapıyorlar bunu da herkes biliyor.