Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Bu ‘parti disiplini’ değil, ‘lider sultası’

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül tarafından veto edilerek TBMM’ye geri gönderilen “şike yasası”nın aynen geçmesinin en başta gelen muhalifi AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar.

Tayyar’ın son demecini Gazeteport’ta okudum. Şöyle diyor:
“Yasa aynen geçerse, Metris vakası yaşanır. Şikeden tutuklu isimler zafer işaretleri ile Metris Cezaevi’nden tahliye olur”.
Tayyar belli ki yargılamayı bitirmiş, sanıkları suçlu bulmuş ve mahkûm etmiş, şimdi tahliye edilmeleri olasılığına karşı çıkıyor.
Haklarındaki her türlü delil toplanmış, kaçma olasılığı olmayan ve suçlulukları henüz kesinleşmemiş insanların tutuklu yargılanmasını neden bu kadar çok istiyor, anlayamadım.
Tayyar demecinde şöyle bir söz de söylüyor:
“Ancak AK Parti içinde sıkıntı var. Tabii parti disiplini içinde ve açık oylama olacağı için bu arkadaşlarımız, ret oyu vermezler. Ancak Sayın bakanlar dahil yasaya tepkili çok sayıda isim var. Oylama gizli yapılsa bu yasa geçmez.”
Tayyar’ın “parti disiplini” diye tarif ettiği şey aslına bakarsanız bu kavramla hiç ilgisi olmayan bir durumdur, “lider sultası” diye tanımlayabiliriz.
Eğer “parti disiplininden” söz edeceksek, önce konuyu “parti içi demokrasiden” açmamız gerekir.
Bu konu TBMM Grubu’nda konuşulup milletvekillerinin fikri alınmış mı, herkes fikrini açıklıkla söyleyebilmiş mi, sonra demokratik bir oylama ile mi partinin kararı oluşmuş?
Hayır, bunların hiçbiri olmadı. Başbakan emir verdi kanun çıktı, bir emir daha verdi, aynen yeniden çıkarılacak.
Buna “lider sultası” diyoruz. Tayyar, milletvekili olarak önce bu konuyu sorgulamalı. Tabii gelecek seçimde yeniden milletvekili adayı olmayacaksa!

Bu şaka bizde yapılsaydı

BENETTON ’un son reklam kampanyasının görsel unsuru, birbirleriyle hiç anlaşamayacakları varsayılan tanınmış kişilerin fotoğrafları üzerine yapılmış bir foto shop uygulaması.
Fotoğraflar dünyanın tanınmış “düşman kardeşlerini” dudak dudağa öpüşürken gösteriyor.
Bunlardan birinde de ABD Başkanı Obama ile Venezuela Devlet Başkanı Chavez dudak dudağa görünüyorlar.
Reklam fotoğrafı kendisine gösterilince Chavez önce bir kahkaha patlatmış. Gazeteciler ile birlikte fotoğrafa bakıp uzun süre gülmüş. “İyi bir şaka” dedikten sonra Benetton’un artık kendisine iyi bir yılbaşı hediyesi göndermesi gerektiğini söylemiş.
Kısacası dalgasını geçmiş, ciddiye almamış.
Bu haberi okurken “Acaba benzeri bir şaka bizim liderlerimiz için yapılsaydı tepkileri ne olurdu” diye düşündüm.
Mesela Recep Tayyip Erdoğan ve Netanyahu böyle bir fotoğrafta bir araya gelseydi!
Karikatürlere bile dava açılan bir ülkede nelerin olabileceğini tahmin etmek falcılık sayılmaz.
Gülünüp geçilecek bir olay için kıyametler kopar, gündemin başına bu konu gelir, günlerce konuşur dururduk. Bunu yapmaya teşebbüs edenin de başına neler gelebileceğini tahmin etmek zor değil.
Ucundan kenarından Ergenekon Davası’na bulaştırılabilir, işyerine müfettişler doldurulur, mahkeme kapılarında “Yahu sadece bir şaka yaptık” diye derdini anlatana kadar yıllar geçerdi.
Benetton’u böyle bir hatadan Allah korumuş!