Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Toplumda infial yaratmak

Bugün birinci sayfamızda Radikal’de sizin görmeye bizim de yayımlamaya pek alışkın olmadığımız türden bir fotoğraf var.

Kars’ın Susuz ilçesi yakınlarında dün meydana gelen ve bu yazı yazıldığı saatlerde ölü sayısının 21’e yükseldiğini öğrendiğim bir trafik kazasında olay yerini gösteriyor.
Ölü ve yaralı sayısına bakarsanız bunun bir uçak kazası olduğunu bile düşünebilirsiniz, ya da bir otobüs kazası.. Hayır, ikisi de değil. Bir minibüs, bir kamyonet ve bir TIR toplam 21 kişinin ölmesine, bir o kadar insanımızın da yaralanmasına yol açtı. Bu kadar insanın bir minibüs ile bir kamyonete nasıl sığabildikleri, trafik kontrollerinden nasıl yakalarını kurtarıp yollarına devam edebildikleri ayrı bir konu…
Fotoğrafı Radikal’de yayımlama kararını vermemizin bir tek nedeni var: Trafik kazalarına ve bu kazalardaki can kayıplarına o kadar alıştık ve duyarsızlaştık ki artık bunun nasıl bir felaket olduğunu herkesin gözünün içine tekrar tekrar sokmak gerekiyor.
Geçenlerde bir avukat arkadaşımın takip ettiği bir trafik kazasıyla ilgili olarak verilmiş mahkeme kararını gördüm. Kaza dün Kars’ta meydana gelen kazaya çok benziyor; bir TIR dorsesinin yol açtığı kazada iki kişi ölmüş. Sürücü trafik bilirkişisinin raporlarına göre 8’de 8 suçlu bulunmuş. Kazanın üzerinden iki ay geçmeden görülen davada tutuklu sürücünün tahliyesine karar verilmiş. İlgili Asliye Ceza Mahkemesi’nin tahliye gerekçelerinden birisi ‘suçun toplumda infial yaratacak karakterde olmaması’ olarak gösteriliyor. Dün de İzmir’de yine iki ölülü bir trafik kazasında bir başka mahkeme 3 ayda tahliye kararı vermiş. Belli ki İzmir’deki suç da ‘toplumda infial yaratacak çapta’ görülmemiş.
Bütün gazetelerimiz için az sayıda insanın öldüğü trafik kazası ‘yurdun çeşitli yerlerindeki trafik kazalarında şu kadar kişi öldü’den öteye bir anlam ifade etmiyor. Tek tek bireyler için büyük bir felaket anlamına gelen bu haberler, kuru bir istatistik kılığına girdiklerinde sanki değerini yitiriyor, önemsizleşiyor.
Toplumumuz trafik kazalarında ölüm olaylarına o kadar alıştı ki TBMM bile önüne gelen Trafik Kanunu’nu diğer herhangi sıradan bir konu gibi bir sonraki döneme bırakabiliyor.
Artık bunun değişmesi gerek. Trafik kazalarının yol açtığı yıkımın nasıl bir dehşet tablosuna yol açtığını herkesin görmesi gerekiyor. Bize çok uzak gibi görünen felaketin aslında yanıbaşımızda pusuda beklediğini idrak etmemiz gerekiyor. Trafik suçlularının ellerini kollarını sallayarak serbestçe dolaşmalarının karşısına dikilmemiz gerekiyor.
Bugün Radikal’de görmeye alışkın olmadığınız bu fotoğrafı yayımlamamızın nedeni de bu: Toplumda infial yaratmak!