Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Amatörce hatalar

Dün Riga’da Milli Takım, sanki uzun süredir ilk kez futbol oynuyormuş gibiydi. Son derece sıradan bir takım karşısında Türkiye Ligi’nin orta sıralarındaki takımlardan birinin bile oynayabileceğinden daha kötü bir oyun ortaya koydular.

Amatörce görülen sarı kartlar, neredeyse hiç top yapamayan bir orta saha ve ayakta zor duran bir ileri ikiliyle zaten dünkünden daha iyi bir sonuç bulamazdık. Donmuş sahada uzun süre rastgele topa vurarak oynanan futbol, Milli Takımımız’ın belki de 20 yıldır hiç oynamadığı bir oyundu.

Rakip takımın mücadele isteği ne olursa olsun Türk Milli Takımı’nın bilinen kalitesi, aslında iki maçın da kazanılmasını gerektiriyordu. Ancak özellikle ilk 45 dakikada neredeyse hiç topa sahip olamadık. Dünkü maçı sanıyorum daha uzun yıllar tekrarlamayacağız. Çünkü bu kadar kötü oyun, bizim takımımızın gerçek kişiliğini yansıtmıyor. Ben ümidimi koruyorum. İstanbul’da bu barajı geçecek sonucu normal şartlar altında maçın birinci devresinde almamız gerekir. Çarşamba günü iş biraz da seyirciye kalıyor.

Dünkü maçta Fatih ile Rüştü’nün ortada hiç bir şey yokken sarı kart görüp gelecek maç için cezalı duruma düşmeleri affedilemeyecek amatörce hatalar. Emre’nin gördüğü kırmızı kart ise, artık bir “Emre” klasiği oldu. Milli Takım düzeyine yükselmiş oyuncuların mahalle maçında yapılmayacak hataları yapmaları, biraz da bizim futbol kültürümüzden kaynaklanıyor. Yıllar içinde futbol oynamayı öğrendik belki ama daha halâ futbol oyununun gereksiz itiş kakışlarla oynanmayacağını öğrenemedik.