Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Ancelotti doğru seçim mi?

Fenerbahçe’nin yeni teknik direktörünün Ancelotti olarak belirlenmesinin arsından hep aynı soruyla karşılaşıyorum: Ancelotti doğru bir seçim mi? Fenerbahçe’yi şampiyon yapabilir mi?

Sonda söylenecek şeyi başta söyleyerek söze gireyim: Bence Ancelotti doğru bir seçimdir ve Aziz Yıldırım’ı bu kararından dolayı destekliyorum. Ancelotti’nin nasıl bir futbolcu olduğunu hepimiz hatırlıyoruz. Son 10 yılın en iyi Milan takımının ve İtalyan Milli Takımı’nın değişmez oyuncularındandı. İtalya’nın en ünlü hocalarından birinin yanında yetişti. Sacchi, İtalya gibi ülkede kendisine yardımcı diye futbolu yeni bırakmış Ancelotti’yi seçtiyse bu O’nda bir cevher görmüş olmasından kaynaklanıyor olmalı.

Ancelotti tek sorumlu olarak çalıştığı dönemlerde de Reggia’yı Birinci Lig’e çıkardı, Parma’yı ikinci yaptı ve Şampiyonlar Ligi’nde oynattı.

Can Bartu bir yazısında Ancelotti’nin İtalya’da “Başarısız” olduğunu ileri sürdü. Bence bu haksız bir yargı.

İtalya’nın bugün en üst düzeyde futbolun oynandığı bir lige sahip. Ne Alman ne İngiliz ne de Fransız ligleri, İtalya’daki gibi şiddetli bir rekabetin hüküm sürdüğü yarışmaya sahne olmuyor.

Ancelotti’nin Parma’yı ikinci yaptığı ligde geçtiği takımlara bir bakın: Inter, Milan, Roma, Sampdroia, Fiorentina, Lazio, Udinese vs… Bu takımlardan ikisinin bu sezon UEFA Finali’ne kadar çıktılarını ve finalin iki İtalyan takımı arasında oynadığını hatırlayın.

Bu sezon da Parma biliyorsunuz ligi altıncı olarak kapattı. Bu sezon İtalyan Ligi’nde Milan gibi bir takımın UEFA Kupası’na bile katılma hakkı kazanamadığına dikkatinizin çekmek istiyorum.

Öte yandan İtalyan hocaların disiplinli ve çalışmaya ne kadar önem veren insanlar olduklarını da biliyoruz. Fenerbahçe’nin geçen sezon şampiyonluğu kaybetmesinin en önemli nedeninin çalışma eksikliği olduğunu da herkes kabul ediyor.

Ancelotti daha 40 yaşında bile değil. Çok büyük bir de hedefi var: İtalyan Milli Takımı’nın başına geçmek. Bu ancak çalışmayla ve başarıyla olabilecek bir şey. Ancelotti, Fenerbahçe ile hem ligde hem de Avrupa’da başarılı olmalı ki önünde bu kapı açılabilsin. Bugüne kadar Türkiye’ye gelen yabancı teknik direktörlerin yüzde doksanı ununu elemiş, eleğini duvara çoktan asmış insanlardı. Tek amaçları para kazanmaktı. Ancelotti ise paradan çok başarıya aç ve kazanmak zorunda olan bir isim. Bu açılardan bakınca Ancelotti’nin doğru bir seçim olduğunu söylüyorum.

Aziz Yıldırım önünde bekleyen kongrenin belirsizliğine karşın cesaretle bu konunun üzerine gitti. Kongrede geri gelip gelmeyeceklerini bile bilmeyen Davut Dişli, Ahmet Eraslan gibi isimler de O’nun yanındaydılar. Bütün Fenerbahçeliler adına onlara teşekkür ediyorum. Doğru bir iş yaptılar, inşallah sonu da doğru gelir.