Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Bursa maçı izlenimleri – Ne olacak bu Fener'in hali (5)

Fenerbahçe’nin Bursaspor maçını izlerken bir haftadır yazdığım şeyler birbir aklımdan geçti. Bursa’da ortaya konan oyun bütün bir sezonun özetiydi sanki.

Sadece bu maça bakarak bile kimlerin kalması ve gitmesi gerektiği, hangi mevkilere ne oyuncu alınması gerektiği ortaya çıkabilirdi. Sahada oynamakta olan takımın ne bir oyun planı vardı ne de oyuncular aslında bir takım oyunu oynadıklarının farkındaydı.

Maç boyunca takımın her iki kanadı da işlemedi. Takım sol ayaklı oyuncular bakımından tarihinin en zengin dönemini yaşarken Tayfun sol kanatta Halil İbrahim ile birlikte görev yapıyordu. İlker – Allah için- çok koşup, sürekli boş alanlara kaçtı, ama aldığı topları neredeyse hiç olumlu kullanamadı. Ama kenardaki Löw bir devre için bile olsa Taner’i kullanmayı akıl edemedi. Taner’in oynadığı maçlardaki görüntüsünü hatırlayın. O Taner, Bursa’daki takımda gayet rahat oynardı, ama Löw’ün ön yargıları O’nu kenarda oturmaya mahkum ediyor. Bu takımın her iki kanatta da ciddi sorununun olduğunu sanıyorum transferi planlayanlar da bizim gibi farketmiş olmalılar.

Attığı iki gol ile maçı koparıp alan Sergen nedense maç boyunca inisiyatif kullanamayan bir görüntü çizdi. Eski Sergen olsa dünkü maçta uzaktan şutlarla en az iki gol daha atardı. İnsan düşünmeden edemiyor. Acaba Sergen’i korkutan nedir?

O’na bir öğüt (yani topu yanındakilere ver kurtul, inisiyatif kullanmaya kalkma, şut çekme talimatı) teknik yönetim tarafından mı veriliyor? Acaba takımdan gönderilme korkusu mu Sergen’i yeteneklerini kullanma konusunda çekingenliğe itiyor? Yoksa nereden denk gelirse topu kaleye şutlayan diğer oyuncuların baskısı mı Sergen’i Sergen olmaktan alıkoyan?

Bu futbol şubesinin yönetiminin bir an önce açıklığa kavuşturması gereken bir konu. Sergen önümüzdeki sezon da takımda tutulması gereken bir oyuncu. Moshoeu’nin gönderilmesiyle birlikte orta sahanın mücadele gücünü artıracak oyuncularla takviye edilmesi Sergen’in yeteneklerinin daha da ortaya çıkmasına yol açacak. Baliç’in Madrid transferi gerçek çıkarsa Sergen’in takım içindeki önemi daha da artacak. Bunu Löw görmüyor mu?

Bursa maçından sonra Löw hakkındaki tereddütlerimin biraz daha arttığını itiraf etmeliyim. Eğer dünya çapında bir teknik direktör bulunabiliyorsa (Cruyff, Jacquet, Heynckes gibi) Löw’e de bir dönüş bileti almak doğru olacak galiba.