Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Fener, Solna'yı eleyebilir mi?

Başlıktaki soru bir çok okuyucuya garip gelecek. Futboldan birazcık anlayan birisi bile ilk maçı izledikten sonra Fenerbahçe’nin üstelik kendi sahasında bu turu kaybetmeyeceğine yemin bile edebilir…

Peki o halde bütün Fenerbahçe camiasına hakim olan bu karamsar hava nereden kaynaklanıyor?

Yanıtı kolay: Daha ligin başı olmasına ve rakipleriyle arasında açılmış bir puan farkı bulunmamasına rağmen Fenerbahçe neden eleştiriliyorsa, bu hava da oradan kaynaklanıyor..

Fenerbahçe’nin en önemli sorunu, teknik direktöre duyulan güvensizliğin bulaşıcı bir hal alması..

Teknik direktörün seçimlerine güvenilmiyor, yardımcısı ile arasında sorunlar olduğundan söz ediliyor ve takımın orta bir ruh etrafında birleştirilemediği konuşuluyor. Fenerbahçe’nin bir takım olmayı başaramadığından söz ediliyor.

Teknik direktörün son basın toplantılarındaki davranışlarına bakarsak gerçekten de ciddi bir sorun olduğunu düşünmemiz için çok neden var.

Teknik direktör, Fenerbahçe gibi bir takım yöneticisinde olması gerektiğini varsaydığımız temel hasletlere sahip değil. Futbol bilgisini tartışmıyorum… Ama 20 yıldır gazete ve dergi yöneten bir yönetici olarak söyleyebileceğim bazı şeyler olduğunu düşünüyorum.

Lorant, liderlik yapmıyor, sinirlerine mağlup oluyor, oyuncularına karşı duygusal davranıyor.. Sorunlarını yönetimle ya da oyuncularla kendi içinde çözmeye çalışacağına bunu herkesin önünde yapıyor. İstediği ilerlemeye elde edemediği için sinirleniyor, bunu dışa vuruyor ve kendisine duyulan güven bundan büyük yara alıyor.

Fenerbahçe her şeyden önce bu sorununu çözmek zorundadır. Değişiklik yapılacaksa da bunu yapmak için başarısızlığı beklemek bir sezonu kaybetmek anlamına gelir.

Peki Fenerbahçe bütün bunlara rağmen bu maçı kazanabilir mi?

Evet, kazanabilir. Bana göre Rüştü, Steviç, Johnson, Ortega ve Washington’a büyük iş düşecek. Kanat oyuncuları da hiç olmazsa bir maç için gerçek bir kanat oyuncusu gibi davranabilirlerse bugün çok gollü bir galibiyet alınacağını şimdiden söyleyebilirim..