Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Fenerbahçe Türkiye'dir

Bahçedeki Fener belgeselini önceki gece seyreden binlerce Fenerbahçeli’nin arasında ben de vardım.

Bildiğim ve geçmişte yazdıklarımda da sık sık vurguladığım bir gerçeğin, mükemmel bir belgesel olarak beyaz perdeye yansıtılmış olması bende değişik duygular uyandırdı.

Fenerbahçe’nin neden Türkiye’nin en çok sevilen kulübü olduğunun yanıtı da vardı bu duygularımın içinde, Fenerbahçe’nin Türkiye’nin ta kendisi olduğunu bir kez daha görmüş olmam da..

Bu belgesel bana, ulusumuzun tarihinin en acılı ve en zor döneminde nelerin üstesinden gelmiş olduğumuzu bir kez daha idrak etme olanağı da verdi..

Bitişin ve tükenişin içinden yepyeni bir cumhuriyetin filizlenmesini gördüm. Fenerbahçelilik gururunun içi boş bir hamaset olmadığını yüreğimde hissettim.

Can Dündar’ın mesleğe ilk adımını attığı günlerden beri tanırım. Yıllar sonra yeniden birlikte çalışma şansını da buldum. Aradan geçen 20 yılın Can’ı nasıl bir yaratıcılık düzeyine getirdiğini bir kez daha görmek bana gurur verdi.

Belgeseli izlerken onun mütevazı kişiliği ile birleşen yaratıcılığının nasıl dozunda bir duygu patlaması yarattığına da tanık oldum. Böyle belgesellerin gereksiz bir hamasetle nasıl yok olup gittiğini meslek hayatımda çok gördüm. Hamaset tuzağına düşmemeyi başardığı içindir ki bu belgesel sadece biz Fenerbahçeliler’in değil, Türkiye’nin öteki değerli kulüplerinin taraftarlarının da duygulanarak izleyecekleri bir eser olabilmiş..

Salondan çıkarken gördüğüm bazı Beşiktaşlı ve Galatasaraylı dostlarımın gözlerindeki nemden, içlerinden taşan coşkudan da söz etmeliyim.. Sözlerinde bir kıskançlıktan çok ortak bir tarihi paylaşıyor olmamızdan kaynaklanan sevinci sezdim..

Fenerbahçe Yönetimi’nin, Fenerbahçelilik duygusunun gelecek kuşaklara da aktarılmasında çok önemli bir rol oynayacağına inandığım bu belgesel karşısındaki tutumlarına da üzüldüğümü belirtmeliyim. Gözlerim Aziz Yıldırım’ı ve arkadaşlarını salonda boş yere aradı.. İsterdim ki Fenerbahçe Yönetimi böyle bir ortak bir sevinci, yürekleri sadece Fenerbahçe sevgisiyle atan başkalarıyla paylaşabilsinler..

Bu belgesel Can Dündar’ın eseri elbette, ama gölgede kalarak ışığı tutanları da unutmamamız gerek. 1907 Fenerbahçe Derneği’nin yöneticilerini başta Başkan Necdet Ersoy olmak üzere kutlamak görevim..

Bu belgesel yarın çok önemli bir maça çıkacak futbol takımına bu gece izlettirilmeli diye düşünüyorum.. Fenerbahçe’ye hangi branşta olursa olsun her gelen oyuncuya da bundan sonra bu belgesel mutlaka izlettirilmeli… Giydikleri formanın Türkiye için anlam ifade ettiğini daha iyi anlayabilmeleri için!