Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Galatasaray'ı Türk hakemleri yaktı

Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi’nden elenmesinin ardından her kafadan bir ses çıkıyor. Kimisi için bu işin baş suçlusu Fatih Terim.. Kimi son maçta kart cezaları nedeniyle oynayamayan Hakan’ları suçluyor.

Kolaycılar için sorumlu olan elbette Fransız ve İsviçreli hakemler.. Kafası hala bin yıl öncesinde kalanlar ise Haçlı Ordusu – UEFA’yı suçluyor.

Bence özellikle Fatih Terim ve Hakan Şükür’e haksızlık yapılıyor. Galatasaray, herşeyden önce Şampiyonlar Ligi’ne katılma hakkını elde ettiyse bunu bu ikiliye borçlu. Dokuz puan gerideki Galatasaray’ın geçen yılı şampiyon olarak tamamlaması, Bariç ve Saffet Sancaklı – Boliç üçlüsünün olduğu kadar bu ikilinin de eseri. Vefasızlığın bu kadarı ayıp!

Benim kişisel görüşüm: Galatasaray’ın bu şampiyonadan elenmesinin tek sorumlusu Türk hakemleridir.. Sadece Galatasaray’ın değil, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor’un bu kupalara erken veda etmesinin sorumluları da Türk hakemleridir.

Türk hakemleri büyük takım oyuncularına karşı özel bir koruma kaygısıyla hareket ediyor. Özellikle Galatasaraylı oyuncuların saha içinde seyirciyi kışkırtıcı mahiyette hakeme itirazları cezalandırılmıyor… Onun için Hakan Şükür gevezeliği nedeniyle Fransız hakemden sarı kart görünce şaşırıyor. Aynı kartları Türkiye ligi maçlarında da görse bundan sonra hiçbir maçta lüzumsuz gevezelik yapıp kart görmez… Türkiye’de hakemlere karşı canavar kesilen Hagi’nin hiçbir Avrupa kupası maçında hakemle didiştiğini gördünüz mü? Görmediniz elbette, çünkü Hagi aynı hareketleri Avrupa’da yaparsa başına nelerin geleceğini biliyor.

Juventus ve Atletic Bilbao maçlarında kendilerini yere atmasalar gol pozisyonuna girebilecek olan Hasan Şaş ve Arif’i mi eleştirmeliyiz, yoksa benzer pozisyonlarda Türkiye’de düdüklerini penaltı için üfleyen Türk hakemlerini mi? Büyük takımların futbolcuları o kadar kolay penaltı kazanmaya alışıyorlar ki aynı hareketleri Avrupa’da yapınca kimseyi kandıramıyorlar.

Türk futbol takımları Avrupa’da kayda değer başarılar elde edemiyorlarsa bunda geleneksel yeteneksizliklerimizin yanısıra (disiplin, ciddiyet, süreklilik, fundemental eksikliği) hakemlerimizin alışkanlıkları da rol oynuyor.