Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Hooijdonk faktörü

Fenerbahçe dün, bu sezonun en kolay maçlarından birini oynadı. Maçın kolaylık derecesine ve Kayserispor’un oyun anlayışına bakınca, alınan 2-0’lık sonucu beğenmeyebiliriz.

Ancak unutmamak lazım ki, Daum da oyuncularla ilgili kararını kendisi vermekte ısrar ediyor ve geçen sezonki performansları ona çok şey ifade etmiyor.

Fenerbahçe, bu sezon ilk defa nispeten kalabalık bir orta saha ile oynadı. Üç haftadır orta sahanın yükünü tek başına taşıyan Aurelio’nun yanında bu kez Fabiano da vardı. Dörtlü savunmanın önündeki iki ön libero, Fenerbahçe kalesinin ciddi bir tehlike ile karşılaşmasını önledi. Kayserisporlu futbolcuların, oyun 1-0 giderken ele geçirdikleri penaltıdan daha iyi bir pozisyonu auta atmaları, maçın beklenmedik bir sonuçla bitmesini engelledi. Dünkü oyuna bakınca Daum’un Şampiyonlar Ligi için daha kontrollü bir oyunu tercih edeceğini söyleyebiliriz. Rakibin Kayserispor gibi direnme gücü olmayan bir takım olması, bu taktiği bu kez için doğru çıkarttı.

Sezon başından beri Önder Turacı’nın neden ilk 11’de oynatılmadığını düşünüyordum. Dün cevabımı aldım. Önder ve Serhat’tan oluşan Fenerbahçe sağ kanadı, oyundaki top kayıplarının neredeyse yarısını yaparak Daum’un neden Serkan’da ısrar ettiğini ortaya koydu.

Hooijdonk bu sezonki en etkili oyununu oynadı. Bunu sadece attığı gollerle açıklamıyorum. Takım hücumdayken bulunması gereken yerde her zaman vardı, takım defansa çekildiğinde de bir süpürücü gibi en gerideki yerini alabiliyordu. Sezon başından beri Fenerbahçe tribünleri Alex adını duyunca daha çok heyecanlanıyorlar, ama sanıyorum ki bu sezon bitene kadar Hooijdonk’u da hiç unutmamak zorunda kalacaklar.