Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

İki mucize birden olur mu?

Fenerbahçe, galip bitirebileceği Malatyaspor ve Gençlerbirliği maçlarını berabere tamamlamasaydı bugün mutlaka Bursa’da olacaktım.. Bursa’nın güçlü bir kadroya ve iyi bir teknik direktöre sahip olması kadar Bursa seyircisinin de maça renk katan kişiliği ile gerçek bir şampiyonluk maçı olacaktı bu.. Ama olmadı..

Futbolda mucizelere elbette her zaman yer var ama istatistikler de artık hayale yer olmadığını ve bir değil iki mucize birden gerektiğini söylüyor bize.. Galatasaray, Kocaeli’nden en az bir beraberlik alacak ve Yozgat’ı da kolaylıkla yenecek bir takım. Fenerbahçe bu sezon ikincilikle yetinecek..

Eminim bir çok okuyucu bu yazıyı sezon sonunda bana “yedirmek” isteyecektir ki ben de bunu en az onlar kadar arzuluyorum.. Umarım bir değil, iki mucize birden olur ve ben de bu yazıyı su içmeden yutmak zorunda kalırım!..

Bu sezon Fenerbahçe aslında çok kolay bir şampiyonluk yakalayabilirdi. Denizli’nin “takım saklayıp” İstanbulspor’a mağlup olarak başladığı lig serüveninde, çok ucuza kaybedilen puanlar oldu.. Denizli’nin ve Lorant’ın, artık “dik kafalılık” mı desem, “basiret bağlanması” mı desem bilmiyorum, arka arkaya yaptıkları hatalar şampiyonluğa mal oldu..

Tek sorumlu elbette teknik direktörler de değil.. Fenerbahçe bu ligi Anderson ve Oktay yerine örneğin İlhan Mansız ile oynayabilseydi, eminim şampiyonluğu iki hafta önceden kutlamaya başlayacaktık.

Ya da Anderson’a gösterilen sabrının dörtte biri sezon başından itibaren Hakan Bayraktar, Ceyhun, Yusuf ve Ali Akdeniz’e gösterilse sonuç eminim yine farklı olacaktı..

Bu sezon Fenerbahçe’nin hakem hatalarıyla kaybettiği puanları unutmamak gerek, hesap yaparken.. Verilmeyen penaltılar, çalınmayan faul düdükleri, kasıtlı yanlışlarla çıkarılan ve çıkarılmayan kartlar terazinin dengesini ciddi olarak etkiledi..

Adı duyulmamış transferlere, bir sezonda dört-beş gol atabilen 32’lik forvet adaylarına bakacak olursak, Fenerbahçe’yi önümüzdeki sezon da zor günler bekliyor. Bu sezon şampiyonluk en çok geçtiğimiz transfer dönemindeki hatalar nedeniyle kaybedildi, Aziz Yıldırım ve arkadaşlarına bunun da bir ders olduğunu ümit ediyorum…

Son bir söz: Lig bitiyor, arık bu “şaibe” lafazanlığından kurtulalım. Bu sezonun şampiyonunu tebrik etmek ve önümüzdeki sezona bakmak zorundayız.. Bir şampiyonluğun kaçmasının bizleri komplekse sokmasına izin vermeyelim.. Fenerbahçe’nin büyüklüğüne bu yakışır!

Ve bizlerin Fenerbahçe sevgisi de bir şampiyonlukla başlamadı, bir şampiyonluğun kaçmasıyla da bitmeyecek.. Bunun nasıl bir sevgi olduğunu dosta düşmana Diyarbakırspor maçında Kadıköy’de bir kez daha gösterelim istiyorum.