Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Makine ile maç yapmak

Dolmabahçe Stadı’nın maçtan önceki atmosferini ilk kez bu kadar sakin gördüm. Bundan önceki Şampiyonlar Ligi maçlarında stadı bir bayram yerine çeviren Beşiktaş taraftarı sanki sonuçtan pek ümitli olmadığını maçtan önceki cılız tezahüratıyla göstermek istiyor gibiydi.

Maçın ilk iki dakikasında kazanılan iki korner ve kaçırılan iki gol pozisyonu Beşiktaş taraftarının takımına yeniden güvenmesini sağladı ancak bu durum fazla sürmedi.

Hikmet dün sezon başından beri ilk kez ilk 11’de sahaya çıktı ve maçın daha birinci dakikasında mükemmel bir şut çıkardı. Ancak şans yanında değildi.

Beşiktaş ile Bahreyn arasındaki güç farkı spor levhasına bir kez daha yansıdı.

Ancak güç farkından ziyade bence önemli olan iki takımın, hatta iki ülkenin futbol anlayışlarındaki farktı. Beşiktaşlı oyuncular birbirleriyle yardımlaşamadılar, hızlı atağa çıkamadılar ve acemi hareketlerle orta sahada çok top kaybettiler.

Buna karşılık Bahreyn’in ilk yarıda attığı iki gol, futbolda düzenli çalışmanın ne kadar önemli olduğunu gösteriyordu. Her iki gol de orta sahadan çıkarılan iki ölü topa vurulan kafayla geldi.

İlginç olan nokta iki golün sanki aralarında karbon kağıdı varmışcasına birbirine benziyor olmasıydı.

Toschack, Türk gazetecilere kızıyor. Haksız yere eleştirildiğini söylüyor ama, bence biraz da kendisine bakmalı. Bayern maçında oynatacağım diye Bursa’da dinlendirdiği Mehmet dün maçı evinde televizyondan seyretti. İlk 11’deki Hikmet aylar sonra üstelik Bayern gibi bir takım karşısına çıkartıldı.

Ertuğrul’un yanlış adamla eşleşmesi ilk gole neden oldu. Toshack eleştirilerin acımasızlığından şikayet edeceğine biraz ders almaya bakmalı.

Bayern tipik bir Alman takımı aslında. Maçın her anını bir makine düzeni ve disiplini içinde oynuyor. Bizim gibi futbolu duygusal oynayan ülkeler karşısında Alman takımların bu özelliği onları galibiyete yaklaştıran unsur oluyor. Takımlarımız sanki insanlarla değil makinelerle maç yapıyor.

Öyle görünüyor ki Fenerbahçe’nin geçen sezon kırdığı 7 puanlık rekoru iki Türk takımı bu sene kıramayacak. Böylece gelecek sezon iki takımla birden temsil imkanını da kaybetmiş oluyoruz. Bu da Toshack ve Terim’in günahı olarak Türk Futbol Tarihi’ne geçecek.