Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Maracana… Wembley… İnönü…

Şampiyonlar Ligi kuraları çekildiğinde Türk takımlarının iki hedefi vardı. Çeyrek final grubuna kalmak ve Fenerbahçe’nin geçen sezonki 7 puanlık rekorunu kırmak. Maçlar oynanmadan önce herkesin ortak kanısı, bu rekoru Galatasaray’ın zorlayacağı şeklindeydi.

Süleyman Demirel’in tabiriyle “Doğmamış çocuğa don biçmenin” doğru olmadığı grup maçlarının yarısı bittikten sonra ortaya çıktı. Öyle görünüyor ki, Beşiktaş hem rekorunu kıracak, hem de çok büyük bir terslik olmazsa, bir üst gruba terfi edecek.

Dünya futbolunun iki mabedi var. Biri Rio’daki Maracana, diğeri Londra’daki Wembley. Dünkü atmosferi ve muhteşem seyircisiyle İnönü’nün de onlardan geri kalır bir tarafı yoktu. İnönü Stadı, Türk futbolunun mabedi olma unvanını çoktan hakediyor.

İsveç’te “Melekler” olarak tanınan Göteborg, İstanbul’un Kartal’ının pençelerine kolay teslim oldu. Göteborg maçın 72. dakikasına kadar pozisyon bulamadı. Buna karşılık Beşiktaş’ın biri ilk yarıda, biri hakem tarafından saçma bir kararla kesilen, biri de Tayfur’un acemi vuruşuyla avuta giden, olmak üzere üç pozisyonu vardı. Ve Oktay’ın ne kadar tehlikeli bir oyuncu olduğu, dünkü golüyle bir kez daha ortaya çıktı. Milli Takım’ın Dünya Kupası finallerini pisi pisine kaçırmasına yolaçan teknik heyet de umarım bunu görmüştür.

Toschack, dün akıllı bir oyun düzeni kurmuştu. Geride soğukkanlı paslarla top çevrilirken, Göteborg defansının arkasına atılan toplarla gol yolları zorlandı. Beşiktaş orta sahası dün biraz daha çalışkan olabilseydi, Beşiktaş’ın İnönü’den tarihi bir zaferle ayrılması mümkün olacaktı. İnönü Stadı’nın ağır zemininde yaşlı ve hantal Göteborg orta sahası, daha kolay geçilebilir ve daha çok gol kazanılabilirdi.

Dünkü Amokachi’nin performansını gördükten sonra, geçen sezon, O’nun yerine Kostadinov’u tercih eden Fenerbahçe yöneticileri, herhalde çok üzülmüşlerdir. Amokachi oyunda kaldığı süre içinde, modern bir ileri uç oyuncusunun nasıl oynaması gerektiğimi herkese gösterdi. Bizim Hakan’la Boliç, bu maçın kasetinden Amokachi’yi izleyerek çok şey öğrenebilirler.