Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Okocha satılmalı mı?

Fenerbahçeli kimi görsem aynı soru ile karşılaşıyorum: Okocha gidecek mi? Gitmesin izin vermek doğru olur mu? Karar vermeden önce Okocha nasıl bir oyuncuydu, ona bakalım.

Jay Jay, Fenerbahçe’ye gelmeden önce Eintracth Frankfurt takımında ilk 11’e giremiyordu. Frankfurt’un Teknik Direktörü Stepanoviç “O’nun yeri sirk, futbol sahası değil. Gitsin cambazlıklarını orada göstersin, bana takım için oynayan oyuncu lazım” diyordu. Bu yüzden Ja Jay’in Fenerbahçe’ye transferine olumlu baktı ve Frankfurt da bu transferlerden iyi para kazandı.

Olimpiyat Şampiyonu olan Nijerya Milli Takımı bütün dikkatleri bu ülkenin oyuncuları üzerine çektiği zaman da Okocha kendisine Avrupa’da ciddi bir kulüp bulamadı. Takımın birçok oyuncusu Inter, Ajax, Chelsea gibi takımlara astronomik rakamlarla transfer olurlarken Jay Jay, İstanbul’un yolunu tutmak zorunda kaldı.

Fenerbahçe’deki performansı aslında bir orta saha oyuncusu için göz kamaştırıcıydı. İki sezonda 30’dan fazla gol attı, daha fazlasının da pasını verdi. Ama hiçbir zaman takım oyuncusu olamadı. Ben dahil birçok yorumcu Okocha’nın kişisel oyun oynama hırsının ve topla oyalanma merakının Fenerbahçe’nin oyun kurmakta zorlanmasına yol açtığını yazdık. Arşivlere bir göz atılacak olursa oynadığı 30 maçın en az 10’unda Okocha’nın bu özelliğinin Fenerbahçe’yi bozduğunun yazıldığı kolayca görülecektir. Okocha’nın Dünya Kupası’nı kendi kişisel vitrini olarak kullanma çabası içinde olduğu, maçlar oynanırken zaten ortaya çıkmıştı. Kafasında Avrupa’nın iyi bir takımına transfer olmak ve daha çok kazanmak vardı ki, bunun için de kimse hiçbir oyuncuyu eleştiremez. Nijerya’nın elenmesi pahasına bunda da başarılı oldu.

Bizim gibi futbolda ikinci sınıf ülkelerin yabancı oyuncu konusunda iki seçeneği var: Ya ümit veren genç oyuncuları alıp, kullanıp, parlatıp daha çok parayla Avrupa’ya satacaksınız ya da Avrupa’da işi bitmiş, emekliliğine yaklaşmış oyucuları alıp, futbolu bırakana kadar onlardan yararlanacaksınız. İki yöntem de doğru. En iyi örnekleri de günümüzde Okocha ile Hagi. Beşiktaş’ta kiralık oynayan Les Ferdinand ve Schumacher de unutulmamalı. Eğer Alman Milli Takımı’nda başarılı bir performans ortaya koyarsa benzer bir durum Mustafa Doğan için de söz konusu olacak.

Bu nedenle Okocha’nın Türkiye için çok büyük sayılabilecek bir parayla transfer olması yadırganmamalı. Fenerbahçe Yönetimi iyi pazarlık eder, alacağı parayı maksimuma çıkarırsa bu transfere izin vermeli ve bu yöntemin kulüplerin sağlıklı maddi yapıya kavuşturulmasında çok etkili olacağını dikkate alarak yeni Okocha’lar arayışına girmelidir.