Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Önce takım olunmalı

Fenerbahçe dün bir puanla yetinerek taraftarını üzdü belki ama üç puanı da kaybedebilirdi. Bunu söylemek lazım; Samsun, Fenerbahçe’den daha iyi oynadı, daha iyi organize olmuş bir takımdı… Ve, Fenerbahçe’ye oynama alanı bırakmayarak istediğini yapabildi.

Fenerbahçe’nin esas sorunu, sezon başından beri bir takım olmayı başaramaması.. Oyuncular belki kişisel yetenekleriyle Fenerbahçe’yi buralara kadar getirdiler ama şampiyon olmak için herşeyden önce bir takım olmak gerekiyor.

Ligin genel görüntüsüne bakarsak; Fenerbahçe’nin bugün bulunduğu noktada olması, sadece rakiplerinin yetersizlikleriyle açıklanabilir. Fenerbahçe’nin liderliği hakeden bir takım olmasıyla değil…
Geriye 4 maç kaldı. Fenerbahçe şampiyonluğa ulaşmak istiyorsa, bu 4 maçta en az 10 puan almak zorunda. Dünkü oyuna bakacak olursak, bu o kadar kolay görünmüyor.

Daum’un ne yapmak istediğini anlamak da o kadar kolay değil. Fatih’in sol kanat savunmacısı olarak oynatılması, Mehmet Yozgatlı oyuna girdikten sonra takımdaki üç oyuncunun birden yerinin değişmesi, onun da aslında ne yaptığının pek farkında olmadığını gösteriyor. Dün maç 1-1’e geldikten sonra oyuncu değişikliklerini yapmakta gecikmesi, Rebrov gibi düzgün orta yapan, araya toplar atabilen ve isabetli kornerleriyle bilinen bir futbolcuyu oyuna almayı akıl etmemesi, onun da maçın stresinden donup kaldığını gösteriyor.

Teorik olarak Fenerbahçe bundan sonraki maçlarında 12 puanı alabilir. Ve yine teorik olarak, Fenerbahçe’nin iki rakibi de önlerindeki 4 maçta 12 puanı alamayabilirler. Bunlar, Fenerbahçe’yi şampiyonluğa götürür ama bu, asla hakedilen bir şampiyon olmayacak. Çünkü Fenerbahçe şampiyon gibi oynamıyor ve işin daha da kötüsü, rakiplerinden hiçbiri de şampiyon olmayı haketmiyor.

Bu sezon kim şampiyon olacaksa, bunu sadece tesadüflere borçlu olacak. Kendi oynama azmine ve gücüne değil.