Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Rıdvan başarılı olur mu?

Gazetelere yansıyan transfer haberlerine baktıkça “Tanrım sen aklımı koru” demekten kendimi alamıyorum.

Öyle yanlışlıklar yapılıyor, öyle garip haberler basına yansıyor ki bunların hepsinin birden “İyi niyetle” yapılmış olduğuna inanmakta güçlük çekiyor, hepsinin altında bir bit yeniği arıyorum.

Öncelikle Rıdvan Dilmen konusuna değinmek istiyorum. Rıdvan’ın Fenerbahçe’ye teknik direktör olacağını duyduğum sırada bir iş gezisi için Pekin’deydim ve ilk tepkim “Galatasaray’a gelecek sezon da şampiyonluk hayırlı olsun ” şeklinde oldu.

Rıdvan benim tanıdığım sporcular içinde zekasıyla hemen dikkati çeken bir isimdir. Birlikte bu gazetede de çalıştık, yanyana maç seyrettik. Sahada oynanan oyunu hemen nasıl kavradığına da yakından şahidim. Ama Rıdvan bir Fatih Terim değil. (Hagi’siz bir Galatasaray’da Fatih Terim ne kadar başarılı olabilirdi, o da ayrı konu.) Daha doğru dürüst bir diploması bile yok ve tek tecrübesi İkinci Lig’de bir sezon bir takımı çalıştırmış olmak: İkinci Lig ile Birinci Lig’in, Fenerbahçe ile Vanspor’un aynı şeyler olmadığını söylememe gerek var mı?

Terim yıllarca Piontek gibi bir usta ile çalıştı. Göztepe’de, Ankaragücü’nde ciddi başarılar elde etti. Türkiye Kupası’nda Galatasaray’ı eleyen Ankaragücü’nün başında yine o vardı. Genç, Ümit ve A Milli Takımlar’la uluslararası tecrübe kazandı, sonra Galatasaray’a geldi. Aynı şeyleri Rıdvan için söylemek mümkün değil. Rıdvan’ın bu kadar çabuk bir mevkiye getirilmesinin onu aslanların ağzına atmak anlamına geldiğini düşünüyorum. Ve hepsinden önemlisi Fenerbahçe’nin böyle bir lüksü taşımakta zorlanacağına inanıyorum.

Fenerbahçe’nin bu sezon ihtiyacı otoritesi tartışılamayacak dünya çapında bir hoca bulmaktır. Rıdvan da onun yanında staj dönemini tamamlar gelecek sezonlarda Fenerbahçe’yi rahatça yönetebilecek bilgi ve tecrübe kazanırdı. Unutmayalım ki ‘stajyer’ diye aşağılayıp gönderdiğimiz Löw bile dünyanın en üst düzey futbol oynayan liglerinden birinde önde gelen bir takımı çalıştırdığı halde tecrübesizliğinin kurbanı olmaktan kurtulamadı.

Aziz Yıldırım ciddi bir kumar oynadı. Dilerim kaybeden Fenerbahçe olmaz. Bugünlük yerimiz bu kadar olduğu için transfer konusuna yarın devam edeceğiz.