Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Rıdvan Dilmen ile Van’a gittiğimden beri görüşememiştik. Dün Fanatik yöneticisi arkadaşlarım ve Rıdvan ile birlikte bir yemek yedik ve hem hasret giderdik hem de Fenerbahçe’de yapmak istedikleri üzerinde konuştuk.

Hatırlayacaksınız Rıdvan Dilmen’in Fenerbahçe’de tek yetkili teknik adam olacağını öğrendikten sonra bir yazı yazmış ve bunun Rıdvan için erken olduğunu, Rıdvan’ı meslek hayatının başında aslanların önüne yem diye atmamak gerektiğini düşündüğümü belirtmiştim.

Rıdvan Dilmen ile konuşurken kendimi bu önyargımdan kurtarmaya gayret ettim. Bir Fenerbahçeli olarak merak ettiklerimi sordum, bir bölümünü şimdilik yazmamak kaydıyla tatmin edici yanıtlar aldım.

Sonda söylenecek şeyi başta söyleyeyim ki Rıdvan çizdiği tabloyla bana güven verdi, bu zor görevin altından kalkabileceğini bana düşündürttü.

Bir zamanlar tribünlerde hareketlerini, gollerini zevkle izlediğim ve izlemeye bir türlü doyamadığım Rıdvan’A, “Hoca” diye hitap etmek dilimin kolay alışacağı bir şey değil ama o çizdiği profil ile bu unvanı hak ediyor. Onun için bundan sonra ona Rıdvan Hoca diyeceğim.

Rıdvan Hoca bana anlattıklarını hayata geçirmeyi başarabilirse önümüzdeki sezon hızlı oynayan, sürekli atak yapmayı düşünen bir Fenerbahçe izleyeceğiz. Kafasında takıma yerleştirmeyi düşündüğü özel bir sistem yok. Rakibin performansına ve oyun içindeki gelişmelere göre her maç değişen bir Fenerbahçe izlemeye hazır olun.

Bundan önceki sezonlarda Kadıköy’deki maçlarda kapanan rakiplerin tek hücum oyuncusunu beş kişinin beklediği bir Fenerbahçe izlemek hepimizin içini daraltıyordu. Artık bu tablo tarihe karışacak. Fenerbahçe defansıyla bile hücumu düşünen, defans güvenliğini ihmal etmeden oyunu rakip alana yığan ve orta sahanın becerikli ayaklarının rakip kale önünde daha sık görülecekleri bir takım hüviyeti kazanacak.

Bu tabloda özellikle Sergen ve Moshoeu’nin önemli rolleri olacak. Atağa çıktığında arkasındaki boşluğun doldurulacağını bilen Moshoeu’nin rakip yarı alanda, özellikle sıfır çizgisi üzerinde daha verimli hareketler yapabileceğini düşünüyor Rıdvan Hoca. Ancak bunun için defans oyuncularının hızlanması gerek. Ogün’ün alınmış olması, Murat Yakın ile Kemalettin rekabetinin bu oyuncuların performansı üzerinde olumlu etkiler ve alınması an meselesi olan Johnson’un varlığı bu planı kolaylaştıracak.

Geçen sezon penaltısız 15 gole ulaşan Moldovan, Rıdvan Hoca’nın önem verdiği bir diğer oyuncu. (Gol kralı Hakan Şükür’ün penaltılarını çıkarın bakın kaç golü kalıyor.) Hoca, Moldovan’ın rakip defansı bıktıran hücum presinin orta sahadan gelecek sürpriz golcülere de fırsatlar yaratacağını düşünüyor. Şimdilik tek eksiklik Moldovan’ın yanına bir ikinci forvet oyuncusu bulabilmekte.

Dimas ve Abdullah ikilisinin birbirlerini mükemmel olarak tamamlayacağını düşünüyor, Rıdvan Hoca. Sağ kanatta ise yabancı bir hoca bulunamazsa eldekilerle yeni bir çözüm düşünülecek.

Bir başka yenilik de Fenerbahçe’nin kamp düzeninde yapılacak. Oyunculuğunun kötü anıları Rıdvan Hoca’yı takımı maç gecesi kampa almak kararı vermeye zorlamış. Böylece hafif sakatlıkların önüne ilk geceden itibaren başlatılacak tedavi ile geçilecek, oyuncuların maç yorgunluğu ile gece hayatına dalmaları engellenebilecek.

Rıdvan Hoca kafasındakileri gerçekleştirebilir ve başarılı olursa iki kere sevineceğim: Hem Fenerbahçe şampiyon olduğu için hem de Fenerbahçe formasına sonuna kadar hizmet etmiş genç bir ada başarılı olup, kendini