Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Sen şampiyon olamasan da

Tam bir yıl önce 21 ve 22 Mayıs 1996 tarihlerinde Fanatik’te yazdığım yazılarda iki hususu vurgulamıştım: Lazaroni doğru bir seçim değil; Oğuz, Aykut, Engin gibi (bunlara daha sonra Bülent de eklendi) takımın yarısı sayılabilecek futbolcuların kişisel kaprisler uğruna Fenerbahçe’den uzaklaştırılmalarının bedeli ağır olacak.

Ne yazık ki tahminlerimin doğru çıktığı bir sezon yaşadık. Bunun sorumlusunun kim olduğunu hepimiz gayet iyi biliyoruz.

Geçmişin kavgasını yapmanın ne Fenerbahçe’ye ne de bir başkasına hiçbir yararı yok. Yeter ki geçmişte yapılan hatalardan ders alınmış olsun.

Ali Şen eğer futboldan anlayan herkesin defalarca yazdığı hatalarından ders aldıysa Fenerbahçe bu sezon yine fırtına gibi eser ve şampiyonluğu kucaklar. İki büyük rakibinin bu yıl Şampiyonlar Ligi’nde ağır bir mücadeleye girecek olmaları Fenerbahçe’nin ligdeki şansını biraz yükseltiyor.

Ama eğer Ali Şen hatalarından ders almadıysa (ne yazık ki bu konuda beni kuşkuya düşüren bir çok örnek var) Fenerbahçe ile birlikte kendi sonunu da hazırlıyor demektir. Taraftarın gelecek sezon da bu kadar sabırlı ve hoşgörülü olmayacağını unutmamalı.

Geçen yıl transferde sokağa atılan 4 trilyon lira bu yıl şampiyonluğu kaybetmenin gerçek nedeni. Fenerbahçe’nin son Gençlerbirliği maçındaki yedek kulübesine bir göz atmak bile kaçan şampiyonluğun sebeplerini izah etmeye yeterli.

Sezon başında yazdığım yazıda bir değil iki Fenerbahçe kurulacak kalitede oyuncu transfer edilmesi gerektiğini yazmıştım. Yapılan hatalı transferler yüzünden Fenerbahçe zaman zaman tek takım bile kurmakta zorlandı.

Şimdi yapılacak iş belli; Uluslararası başarısı olan bir teknik direktör getirmek, Rıdvan’ı ileride yararlanmak amacıyla eğitilmesi için yurt dışına göndermek, takımın aksayan yerlerine (iki kanat oyuncusu, orta sahada bir oyun kurucu ve savaşçı bir forvet) kaliteli oyuncuların alınması.

Bu sezon burada bitti. Fenerbahçe şampiyon olsa da, olmasa da tek ve ebedi sevgilimiz. Bayraklarımızı kapıp bu haftaki Denizli maçına koşmalı ve Fenerbahçe sevgisinin ne olduğunu dosta düşmana göstermeliyiz. Şampiyon olmasa da Fenerbahçe sevgisinin bitmeyeceğini hep bir ağızdan haykırmalıyız.
Kutlama
Galatasaraylıların şampiyonluğunu da kutluyorum. Fenerbahçe’yi ligde bir kez bile yenemeden şampiyon olmak onları ne kadar mutlu etti bilemiyorum, ama ben şahsen şampiyonu iki maçta da açık skorla mağlup eden bir takımın taraftarı olmakta gurur doluyum.