Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Star adayım: Yusuf Şimşek

Dünya Kupası heyecanından takımların sezon açılışlarının farkına bile varamadık. Fenerbahçe bu sezon iyi transferler yaptı. Washington’u Brezilya’da “canlı canlı” seyretmiş bir arkadaşım var; futbol bilgisi de fena değil, en azından iyi bir futbol seyircisi olduğunu biliyorum.

Bitirici gol vuruşlarının olduğunu, ceza alanı içinde her pozisyonda gol atabildiğini söylüyor.

Ortega için kimseden bir “tavsiye mektubu”na ihtiyaç duymuyorum. Nasıl bir oyuncu olduğunu bütün dünya biliyor, yakında bizler de kendi gözlerimizle göreceğiz.

Güney Amerikalılar’ın önemli bölümünün Avrupa’ya çıktılarında ciddi uyum sorunu yaşadıklarını, bunun performanslarını olumsuz etkilediğini biliyoruz. Ortega’nın kısa süren Avrupa deneyiminin hüsranla neticelendiğini de unutmamak gerek. Bu nedenle Washington ve Ortega için de biraz sabırlı olmak gerekecek diye düşünüyorum.

Fenerbahçe’nin forvet hattında önemli bir sorun yok gibi görünüyor bu sezon. Serhat ve kendini toparlamayı başarabilirse Oktay gibi “test edilip, vaktiyle onaylanmış” iki forvetin yanısıra Washington ve onların yanında her zaman oynayabilecek Revivo, Rapajc gibi isimler de var..

Fenerbahçe’nin defans hattında da sorun görülmüyor. Ümit Özat, Mustafa Doğan, Abdullah, Ali Akdeniz, Fatih gibi oyuncular her teknik direktörün takımında görmek isteyeceği kalitede oyuncular. Kaledeki Rüştü ve Oğuz da aynı şekilde güven veriyor..

Fenerbahçe bu sezon sıkıntı çekecekse orta sahada çekecektir. Johnson ve Ali Güneş dışındaki oyuncular genellikle savunmayı sevmeyen, bireysel yeteneklerine aşırı güvenen, fizik gücü zayıf oyuncular olarak iz bıraktılar hafızalarımızda. Lorant, bu sorunu çözmeyi başarabilirse seyrine doyulmaz bir takım izleyebiliriz..

Benim bu sezonki star adayım ise Yusuf.. Bir çok kişi bu görüşüme karşı çıkabilir. Ancak Yusuf’un özelliklerine sahip kaç oyuncu seyrettik Dünya Kupası’nda diye kendi kendinize bir sormanızı istiyorum.. Yusuf, çabuk kırılan, fizik mücadeleden çabuk düşen “cam çocuk”luktan kurtulmayı başarabilirse, ki ben bunu yapabileceğine inanıyorum, dünya çapında bir starın doğuşuna tanık olabiliriz..

Yusuf ciddi bir şekilde çalıştırılır ve yeterince şans tanınırsa, üstün teknik kapasitesini dayanıklılığıyla da takviye edebilir ve Fenerbahçe’ye sadece puanlar değil, para da kazandırabilir.. Yusuf’un beni mahcup etmeyeceğine inanıyorum.. Benzeri düşüncelerim Hakan Bayraktar için de geçerli..

Bir çok kişi Fenerbahçe’den bu sezon Şampiyonlar Ligi başarısı bekliyor.. Bu düşünceye de katılmıyorum. Fenerbahçe için bu sezon asıl hedef Türkiye’de şampiyon olmaktır. Bu sezon Şampiyonlar Ligi, ilk eleme geçilebilirse sadece tecrübe kazanmaya yarayacak bir dizi maçtan öteye bir anlam taşımayacak düşüncesindeyim..

Ciddi hazırlık maçları bu ay oynanmaya başlayacak.. Daha sağlıklı bir değerlendirmeyi o zaman yapabiliriz diye düşünüyorum..