Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Hedef neden sadece Fenerbahçe?

FUTBOL Federasyonu’nun, Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligi’ne katılmasını engelleme kararı, bu kurumun kafasının aslında ne kadar karışık olduğunu gösteriyor.

Şike soruşturması ile ilgili ilk gözaltılar yaşandığında yazmıştım: Federasyon, ligde şike yapılıp yapılmadığını tespit etmek için ne savcılığın iddianamesini beklemek zorundaydı, ne de mahkemenin kararını.
Kendi etik kuruluna bu incelemeyi yaptırabilirdi ve varacağı “kanaat”, bu konuda karar almasına yeterdi.
Ama Federasyon bu yolu tercih etmedi. Bunun yerine kendisini savcılık iddianamesinin yazılması ile bağladı, kararını ancak bundan sonra vereceğini açıkladı.
O vakit de şunu yazmıştım: Eğer iddianameyi bekliyorsanız, yine karar veremezsiniz. Adı üzerinde bu “iddianame”dir ve o iddialar kanıtlanana kadar kimsenin suçlu olduğunu göstermez!
Federasyon’un meseleyi doğru olarak yönetememesinin sonucunu da şimdi yaşıyoruz:
Bir UEFA görevlisi geldi, savcı ile görüştü ve döndü. Merak ettim bu ülke UEFA’nın müstemlekesi mi? Savcılık, gizli dosyayı nasıl gösterdi? Gösterilen dosya, Federasyon’un elindeki dosya ise o zaman savcılık, UEFA yetkilisi ile neden muhatap oldu? Normal olanı UEFA’nın muhatabının TFF olmasıdır çünkü!
Ardından da Federasyon, Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligi’ne katılmasını engelleyen kararı aldı.
Şike soruşturmasının konusu olduğu için Fenerbahçe Şampiyonlar Ligi’nde oynayamayacak ama aynı soruşturmanın muhatabı olan Trabzonspor ve Beşiktaş, Avrupa kupalarında oynayabilecekler!
Bunun tutarlı bir karar olmadığı çok açık.
Federasyon Başkanı, bu kararın UEFA’nın isteğiyle alındığını, aksi takdirde 8 yıllık bir men cezasının gelebileceğini söylüyor.
Bu durumda benim de aklıma şu soru takılıyor: Savcılıkta UEFA yetkilisine verilen bilgiler, özel olarak Fenerbahçe’yi mi hedef alıyordu? Beşiktaş’ın bir yöneticisi ve teknik direktörünün tutuklu olmalarının nedeni de aynı “iddia” değil mi?
Dört-beş takımın daha şike soruşturmasının muhatabı olduğunu gazetelere sızdıranlar soruşturmayı yürütenlerden başkaları değildi. Federasyon yetkililerinin de aynı şeyi söylediklerini hatırlayalım. Peki, o takımlar nerede? O takımlar adına şikeye bulaşanlar nerede? UEFA onlar ile ilgili ne düşünüyor?
19 maçta şike var bilgisi de sızdırılmıştı, o maçlarda şike yapan futbolcular nerede?
Ortaya çıkıyor ki bu operasyonda asıl hedef Fenerbahçe imiş!
Bununla ilgili bin tane komplo teorisi dinledim, hiçbirine inanmadığımı belirteyim ama öyle görünüyor ki bir kez daha o eski sözü hatırlamamız için gerekçe var: Paranoyak olmanız, takip edilmediğiniz anlamına gelmez!

Bir Fenerbahçeli olarak samimi duygularım

ŞİKE soruşturması başladığından beri bu köşede de sıkça yazdığım gibi bir suç varsa, cezasız kalmasını istemiyorum.
Bunun içine şike kanıtlanırsa Fenerbahçe’nin küme düşürülmesi de dahil!
Öte yandan şike yapıldığı iddia edilen maçları nasıl izlediğimi de gayet iyi hatırlıyorum.
O maçlarda şike yapıldıysa, bu işe bulaşanlar gerçekten geri zekâlı olmalılar ki hem şike yaptılar, hem de kazanmayı garanti altına alamadılar!
O maçların nasıl zor kazanıldığını, Fenerbahçelilerin maçları karın ağrıları içinde izlediklerini hatırlatayım.
Şike yaptıkları iddia edilen kişiler öyle yanlış işler yaptılar ki zaten zor geçeceği belli olan Gaziantep, Bursa gibi maçlarda değil, Fenerbahçe’nin kolayca kazanacağı düşünülen maçlarda bu işi yaptılar, öyle iddia ediliyor.
Fenerbahçe’nin güç bela kazandığı Buca maçında şike yaptığı iddia ediliyor ama Trabzonspor’un maçın sonunda santradan tek pasla aynı Buca’ya attığı gol şike şüphesi yaratmıyor.
Galatasaray’ın yarım pozisyonla Trabzon’a yenilmesi şüphe uyandırmıyor, tam tersine Fenerbahçe’nin Galatasaray’a “teşvik” gönderdiği iddia ediliyor!
Ama Bursa’nın, Fenerbahçe ile berabere kaldıktan sonraki “Ödeştik” sözü de herhangi bir “teşvik” şüphesine neden olmuyor!
Yanlış anlaşılmasın, bu takımların şike yaptıklarını iddia ediyor değilim.
Hatalı yenilen bir golün, kaçırılan yüzde yüzlük pozisyonun futbolun normal durumlarından olduğunu biliyorum, hepsi bu.
Herkes için geçerli olan “hatalar oyunu” kuralı, Fenerbahçe söz konusu olunca neden şikeye gerekçe oluyor?
Emenike’nin değerinin o kadar yüksek olmadığını, transfer bedelinin yüksek olmasının nedeninin o paranın içinde şike karşılığının da olması gerektiğini yazanlar, söyleyenler oldu.
Fenerbahçe Emenike’yi hiç oynatmadan, aldığının 1 milyon Euro fazlasına sattığında o çokbilmişlerin “Yanılmışız” dediklerini duydunuz mu?
Fenerbahçeli taraftarların, Aykut Kocaman’ın ve futbolcuların bütün bu rezillik karşısındaki hayal kırıklıklarını ve öfkelerini anlıyorum.
Ben de aynı şeyleri hissediyorum, ligden çekilmek dahil her türlü sert tepkinin gösterilmesini istiyorum.
Ama şunu da biliyorum: Öfkeyle kalkan, zararla oturur!