Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Başbakan neden 'smokin' giymiyor?

 Biliyorsunuz Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “smokin” giymiyor. En son olarak Cumhurbaşkanı’nın NATO davetinde, davetiyede smokin giyilmesi özellikle belirtildiği halde takım elbiseyle göründü..

Kimileri bunu bir tür “rövanş” olarak gördü. “Cumhurbaşkanı, Başbakan’ın eşini davet etmeyince o da durumu protesto etmek için takım elbise giydi” denildi..
Bu yorumun gerçeği yansıtmadığını biliyoruz. Çünkü Başbakan’ı bugüne kadar smokin içinde gören olmadı.
Bu hareket için “dini” gerekçeler üretenler de var ama doğrusunu isterseniz bunlara da kulak asmak pek mümkün değil.
Sonuç olarak Başbakan “gâvur icadı” takım elbiseyi giymekte, kravat takmakta bir sakınca görmüyor.
Müslüman erkek “tesettürü”nde ipek giysilere yer olmadığını, smokinin yakasının ve pantolondaki “zıh”ların ipek olduğunu, bu nedenle de “Müslüman siyasetçilerin tabanlarına mesaj yollamak için bunu giymediklerini” iddia edenler de var. Ama bu konularda Başbakan’dan daha “tutucu” olan Erbakan bile ipek Versace kravatlar, kaşkoller takardı.. Zaten Başbakan da ipek kravat takmakta sakınca görmüyor. Demek ki neden “dini” de değil..
Sebep tamamen ‘maddi’
Benim görüşüm şu ki, Başbakan’ın ve onunla siyasi, toplumsal hiçbir görüşü paylaşmayan birçok kişinin “smokin” alerjisinin altında başka nedenler var.
Sanıyorum, smokin, frak ya da jaketatay denilen erkek giysilerini toplumca “komik” giysi sınıfına sokuyoruz. Giyenleri “penguen”e benzetmek ise artık sokaktaki çocukların bile kullandığı bir “şaka”..
Oysa insanlık tarihindeki her icat gibi, bu giysilerin icat edilmesi de temel bir ihtiyaca dayanıyor.
Çünkü, bir tek smokin satın alarak, gitmeniz gereken bütün ciddi davetlerin kıyafet sorununu çözebiliyorsunuz..
Bunun neredeyse her gece bir yerlere gitmek zorunda olan siyasetçiler, diplomatlar, işadamları için müthiş bir “ekonomik çözüm” olduğunu görmemek nasıl mümkün olabiliyor, anlayamıyorum.
Mesela benim bir tane var. Satın alırken ileride alacağım kiloları da düşündüğüm için pantolonun sadece kemeriyle oynayarak neredeyse on yıldır giyiyorum, hâlâ yepyeni duruyor.
Üstelik artık papyonu kendiniz bağlamak zorunda da değilsiniz, hazır düğümlü olarak satılanlar da var.
Dikkat etmeniz gereken tek şey, smokin giydiğinizde altından yapılmış (ya da altın kaplama) kol düğmesi ve saat takmamak..
‘Ne giysem’ derdi yok
Bu özel giysiler içinde “frak” nadir giyiliyor. Bizde TBMM başkanlarının oturum yönetirken frak giymeleri, Meclis içtüzüğünün bir gereği. Ve bu beylere şunu da hatırlatmalıyım: Frak giydiğinizde kol saati takmamak gerekiyor!
“Jaketatay” dediğimiz giysi ise artık tamamen unutulmak üzere. Atatürk’ün, kuyruklu koyu gri ceket, yelek ve çizgili pantolondan oluşan bu giysi içinde birçok fotoğrafını görmüş olmalısınız. Zaten belki de bu yüzden içine giyilen “kâse” yaka gömleğe bizde “ata yaka” deniliyor.
“Jaketatay” şimdi sadece Japon İmparatoru ve İngiltere Kraliçesi’nin gündüz bulundukları yerlerde giyilmesi zorunlu bir giysi. Amerikalıların üst düzey gündüz toplantılarında da bunu giydiklerini görebiliyoruz.
Dediğim gibi bu tür giysiler, ciddi davetlere zorunlu olarak katılması gereken insanların giyim sorununu çözüyor. “Ne giysem” sorusundan kurtulmanızı sağlıyor. Bu sayede garip bir kılıkla ortalıkta dolaşmak zorunda kalmıyorsunuz. Biliyorsunuz ki herkes siyah smokin giyecek, siz de çizgili takım elbiseyle ayrıkotu gibi ortalıkta dolaşmıyorsunuz.
Başbakan’ın giysilerini diken Ramsey bunu da göz önüne almalı.
Smokin giymeyeceğim diye tutturmak kusura bakmasınlar ama bana biraz çocukça bir inat gibi geliyor.