Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Hedefe doğru adım adım

Posta, pahalı promosyon kampanyaları düzenlemeden, yalnızca gazetecilik yaparak Türk basınının zirvesine yerleşme hedefine adım adım yürüyor.

Bayram süresince sağlıklı satış raporları alamadığımız için bu hafta Posta’nın satış raporunu veremiyoruz. Ancak hemen belirtelim ki, Posta bu haftayı da 350 binler civarındaki net satışlarla kapattı.

Posta’nın satışındaki düzenli gelişme geçtiğimiz hafta da sürdü. Herkes satış kaybederken, satışını arttırmayı başaran tek gazete Posta’ydı. Türk okuyucusunun ne istediğini bilen ve onları taleplerini dikkate alarak gazetesini hazırlayan Posta’nın yakın bir gelecekte Türkiye’nin en çok satan gazetesi olması sürpriz olmayacak.

40 ilde lider

Bu hafta Yaysat’taki arkadaşlarımızın gerçekleştirdiği bir çalışmadan söz etmek istiyorum.

20-26 Şubat 1995 devresini kapsayan bu çalışma, Posta’nın 76 ilin tam 40’ında birinci gazete olmayı başardığını ortaya koyuyor.

Biz de televizyoncuların rating rakamlarını saptırdıkları gibi yapacak olursak, bu sonuçlara bakıp Türkiye birincisiyiz diyebiliriz. Ama bunu yapmayacağız. Çünkü, 40 ildeki birinciliğimiz de tek başına büyük bir başarı. Posta’nın birinci olduğu iller şunlar:

Kırklareli, Eskişehir, Kütahya, Erzincan, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Yozgat, Sivas, Çorum, Amasya, Tokat, Afyon, Kırşehir, Kayseri, Nevşehir, Aksaray, Bartın, Konya, Çankırı, Kastamonu, Kırıkkale, Burdur, Aydın, Manisa, Adana, Diyarbakır, Batman, Siirt, Malatya, Elazığ, Bingöl, Şanlı Urfa, Kahraman Maraş, Adıyaman, Karaman, Niğde, Gaziantep, Hatay, İçel.

Bu vilayetlerde yalnızca il merkezlerinde değil, İskenderun ve Tarsus gibi dev ilçelerde de öndeyiz.

İzmir, Antalya, Bursa, Erzurum, Samsun gibi illerde de birinci olmamız an meselesi.

Haberde de öncü

Posta’nın yalnızca satışa değil, habercilikte de öncü ve güvenilir olduğu geçen hafta bir kez daha kanıtlandı.

Uluslararası rating kuruluşlarının Türkiye’nin kredi itibarını iade edeceklerine ilişkin haberimiz bunlardan biriydi. Posta’nın araştırmacı ekipleri, mevcut göstergeleri ve verileri değerlendirerek daha 21 Şubat tarihinde bu sonuca varmışlardı. O tarihte “3 aya kadar düze çıkıyoruz” şeklinde verdiğimiz haberimizin adım adım doğrulanması bize gurur veriyor.

Engin Civan’ın konuşmasının sağlanmasıyla ilgili kampanyamız ise giderek artan ölçüde taraftar buluyor. Uğur Dündar’dan sonra Sabah gazetesi başyazarı Güngör Mengi de “Engin’e konuşması için rüşvet verelim”cilerden oldu.

Posta bu konudaki öncülüğünü sürdürecek.