Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Maliye Bakanı… Belki de sıra sizde!

Takvim gazetesi, iki haftadır 101 otomobil verdiğini söyleyerek aç kazan biletleri dağıtıyor. Posta istihbaratına ulaşan bilgiler bu otomobillerin verilmediği yolunda. Nitekim gazetede otomobil kazandığı iddia edilen yalnızca yedi kişi var.

15 gün süreceği açıklanan kampanyada, 101 otomobil diye okuyucuyu kandırıp, yedi arabayla insanları çırak çıkarıyorlar.

Genel Müdürün hassasiyetine rağmen, Milli Piyango’nun, İstanbul bölgesindeki sorumluları görevlerini yapmıyor ya da yapamıyorlar.

Eğer, ikramiyeli biletler, dağıtıma sokulan boş biletlerin arasına gerçekten konmuş olsaydı bugüne kadar ikramiyenin yüzde 85’inin çıkmış ve okuyucuya dağıtılmış olması gerekirdi.

Oysa bu yapılmıyor, Milli Piyango’nun İstanbul Bölgesinde görevini yapmayanlar için soruşturma açılması talebimi tekrarlıyorum.

İyi niyet esastır

320 sayılı Kanun Hükmünde Kararname, açıkça Milli Piyango Genel Müdürlüğü’ne çekilişlere izin vermek ve esaslarını belirlemek yetkisini veriyor.

Madem ki bazı kötü kişiler ikramiyeyi daha az dağıtmak kastıyla aç-kazan yöntemine baş vuruyorlar, o zaman Milli Piyango Genel Müdürü’ne düşen görev bu yolu kesmektir.

İkramiye olarak ortaya konan ödüle sahip çıkmaması durumunda bu ikramiyeleri eskiden olduğu gibi Çocuk Esirgeme Kurumu’na ya da Mehmetçikle Elele Kampanyası’na bağışlamak zorunluluğu getirilmelidir. Uyanıkların çaresiz insanları dolandırmasının önüne ancak böyle geçebiliriz.

Maliye Bakanı, haydi!

Milli Piyango’nun bağlı bulunduğu Maliye Bakanlığı’nın da artık harekete geçmesi gerek. Maliye Bakanı, müfettişlerini bu işi tahkikle görevlendirmeli. Yasal boşlukları kullanan sahtekarların, halkı kandırmasını engelleyecek düzenlemeleri gerçekleştirmeli. Bunları gerçekleştirene kadar da çekilişli promosyonları durdurmalı.

Dürüst ol!

Son sözüm Takvim gazetesine.

Küçük tiraj hesaplarıyla Türk basınının güvenirliğini zedelemeye hakkınız yok. Tutamayacağınız sözleri vermekten, veremeyeceğiniz ikramiyeleri ilan etmekten vazgeçin. Meydan boş değil, bunu unutmayın!

Boş vaatlere dikkat!

Takvim gazetesinin yaptığı promosyonda vaat ettiği otomobilleri, okuyucularına dağıtmadığına ilişkin olarak yazdığı uyarı yazısına Milli Piyango Genel Müdürü İlhan Küsmenoğlu’ndan bir cevap aldım.

Küsmenoğlu, bazı kuruluşlar ile diğer kuruluşlar arasında bir ayrım yapmadıklarını, çekilişkilerin yasalar ve dürüstlük çerçevesinde olması için ellerinden geleni yaptıklarını belirtiyor. Bu konuda çok titiz olduklarını söylüyor.

Küsmenoğlu’nun mektubunun konumuzla ilgili bölümü aynen şöyle:

“Son zamanlarda, ticari kuruluşlarca, müşterilerin kupon biriktirerek çekilişe katılması yerine, ürünle birlikte verilen ve açmak ya da kazımak suretiyle ikramiye kazanıp, kazanılmadığı anlaşılan kartların dağıtımına ağırlık verilmektedir. Bu yöntemin tercih edilmesindeki en önemli neden, vaat edilen ikramiyelerin müşterilere teslim oranının çeşitli sebeplerle daha düşük olmasıdır. Kamuoyunun, bu gerçeği görerek gerekli değerlendirmeyi yapacağını ümit ve temenni ediyorum.”