Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Türkiye'nin gazetesi

POSTA, yayın hayatındaki ikinci ayına yeni bir ünvanla giriyor: Türkiye’nin gazetesi!

Gazetelerin promosyon tirajları dikkate alınarak yapılan hesaplamalar Posta’nın en yakındaki rakibine bile uzak ara fark attığını ortaya koyuyor.

Yapılan türlü promosyona rağmen Posta, Türkiye’nin 76 ilinin yarısından fazlasında birinci gazete olma özelliğini koruyor. En az on ilde de birinciliğe yükselmemiz an meselesi.

Bütün bunlar Türk halkının gazeteciliği ödüllendirdiğini ortaya koyuyor. Türkleri gazete-kitap okumuyor diye küçümseyen herkesin Posta deneyiminden çıkaracakları önemli dersler var.

Demek ki, Türk halkı da kendisine kaliteli bir ürün sunulduğunda okuyabiliyor.

500 binlik dev gazete

Posta, geçen haftanın dört günü 500 binin üzerinde satışa ulaştı. Geri kalan üç gündeki satışımız da 400 binlerin çok üzerinde gerçekleşti. Haftalık ortalama net satışımız ise 469 bin 370 oldu.

Posta, kaliteli okuyucu profili ile yüksek satışıyla reklam dünyasına da bomba gibi düştü. Artık bir çok üstün nitelikteki mal ve hizmet, Posta’nın kendilerine sunduğu çok özel imkanlardan yararlanarak tanıtımlarını yapıyorlar. Türkiye’nin ve dünyanın önemli markalarının reklamları artık Posta aracılığıyla seçkin bir tüketici kitlesine ulaşıyor.

Sözüm reklam verenlere. Eğer, ürününüzün tanıtımı için düzenlenen kampanyaların medya planlarında Posta varsa, gözünüz arkada kalmasın. Siz üretebildiğiniz kadar üretin, satışını Posta’nın etkili reklam gücüne bırakın.

Sorumlu gazetecilik

Geçtiğimiz hafta tüm ulusça büyük acılarla sarsıldık. İstanbul’daki bir terörist eylemin arkasından patlayan olaylar yayın kuruluşları açısından da önemli bir sınav oldu.

Bugün hala tüm Türkiye olayların büyümesinde medyanın sorumlu olup olmadığını tartışıyor.

Posta, insanların haber alma özgürlüğünün sınırsız olması gerektiğini savunuyor. Her hangi bir kurumun ya da kişinin, bu hakkı gölgeleyebilecek yetkilerle donatılmamasını savunuyor. Bu açıdan Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun bazı televizyon kanalları için verdiği uyarı cezalarını kınıyor.

Ancak eğri oturup, doğru konuşmak da gerek. İyi araştırılmamış, kulakdan dolma bilgilerle desteklenen televizyon haberlerinin olayların büyümesinde bir rolü olduğu da gerçek.

TV’ci arkadaşlarımızın “rating”den daha önemli gerçekler de olduğunu öğrenmeleri için bence bu iyi bir fırsat oldu.