Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

İyi ki Posta var

Türkiye’nin en genç gazetesi, Türkiye’nin yaş ortalaması en genç ama eğitim düzeyi en yüksek kadrosuyla 60 günde Türk basınının öncüsü oldu.

Posta’nın sayfa düzeni ve habercilik anlayışına getirdiği yenilikler Türk basını tarafından ilk haftadan itibaren taklit edilmeye başlandı.

Posta ile birlikte herkes kendine bir çekidüzen verme ihtiyacı hissetti.

Posta’nın yükselen tirajından en çok etkilenen gazete olan Sabah, Posta gibi olmak istiyor. Posta’nın sayfa düzenindeki rahatlığı, beyazlığı yakalamaya çalışıyor. Bunda henüz başarılı olduklarını söyleyemeyeceğim. Ama çalışırlarsa başaramayacakları şeyin olmadığını da bilmeliler. Fakat yalnızca taklitçilikle bu işler yürümez, onu da belirtmeden geçemeyeceğim.

Posta’nın başlattığı hafta sonları özel bulmaca sayfası uygulaması bugün irili ufaklı tüm gazetelerde kendisine bir yer buldu.

Rifat Ababay’ın ikinci sayfamızdaki köşesinin taklitleri de gazetelerde boy göstermeye başladı Ama onun düzeyine ulaşabilmeleri çok güç. Çünkü bu iş dışardan görüldüğü gibi basit bir magazin haberciliği işi değil. Öncelikle iyi insan ilişkileri ve derin bir kültür gerektiriyor ki, o da şimdilik “diğer gazetelerin Rifatlarında” yok!

Bir diğer konu ise ÖSS deneme sınavları. Posta’nın başlattığı haftalık deneme sınavlarının başarısı herkesin iştahını kabarttı. Şimdi alelacele hazırlanmış ÖSS testleriyle herkes okuyucunun karşısına çıkıyor.

Ama orada da Posta’ya ulaşmaları mümkün değil. Çünkü Posta bu sınavlara haftalardır hazırlanıyor. İstanbul’un en tanınmış dershanesi Erol Altaca’nın tecrübeli öğretmenleri bu sınavlara gerçekten göznuru döktüler. Diğer deneme sınavlarının yanında Posta’nın verdiği gerçek bir sınav, hatta sınavın ta kendisi…

Bütün bunlar Posta’nın Türk okuyucusu tarafından olduğu kadar, Türk basınının değerli yöneticileri tarafından da dikkatle izlendiğini ortaya koyan örnekler.

Onlara bir müjdem var. Çok yakında yepyeni buluşlarla karşınıza çıkacağız. Böylece onlar da taklit edecek yeni konular bulacaklar ve “İyi ki Posta var” diyecekler.

İşin şakası bir yana, Posta’nın bu başarısının en büyük göstergesi hergün yükselen tirajı.

Posta’nın hedefi Türkiye’nin en çok satan gazetesi olmak. Bunda da bir hayli yol aldık. Geçtiğimiz hafta ulaştığımız 592 bin 993’lük satışımızla az kalsın bu hedefi de vuruyorduk. Ama Sabah’ın şansı yaver gitti ve bizi ancak 1400 tane geçebildi. O da verdiği masa örtüsü sayesinde… Bizi en çok da bu üzdü. Gazetecilik yaparak bizi geçebilselerdi, buna söyleyecek bir şeyimiz olmazdı. Ama bohçacı promosyonlarıyla geçilmek, doğrusunu isterseniz gururumuzu yaraladı.