Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Beynin sol ön lobunun marifetleri

 Sonunda hayatımdaki bütün kadınları vicdanımdaki mahkemede beraat ettiren kararı vermemi sağlayacak bir delil elde ettim. Meğerse kadınları alışverişlerde çılgınca para harcamaya iten şey, okuldaki matematik eğitimlerinin yetersizliği değil, ‘beyin dalgaları’ymış.

Kurthan Fişek, gelirleri ile harcamaları arasında olağanüstü dengesizlikler ortaya çıkan kamu görevlileri için “Onların karıları tutumlu” derdi, “bizim iki yakamız işte bu yüzden bir araya gelemiyor..” Böylece Kurthan Hoca’nın bu tezi de berhava olmuş bulunuyor. Meğerse bütün suç Neyran Hanım’ın (Neyran Teyzesi, kızım Yasemin’in balerinlikte ve alışverişteki rol modelidir) beyninin sol ön lobundaki korteksteymiş.
Harvard İş İdaresi Okulu’ndan Gerald Zaltman, alışveriş sırasındaki insanların beyin tomografilerini çekerek araştırmasını yürütmüş. Buna göre alışveriş sırasında beynin kan akışındaki ‘pozitron ışınımı’ ile elektriksel aktivitelerde değişiklikler meydana geliyormuş. Böylece tüketicinin beyninin sol ön lobunun korteksine ve görme merkezine yoğun bir kan akımı oluşuyor, bu da alışverişle sonuçlanan bir etki yaratıyormuş. Eğer pozitron ışınımı ters yönde ilerlerse, yani kan beynin sağ ön lobuna hücum ederse kadınlar alışverişten vazgeçiyorlarmış.
İşte solculuğun sağcılıktan daha kötü olduğunun bir başka bilimsel kanıtı… Başımıza ne felaket geliyorsa ‘sol’dan geliyor. Düşünsenize, bize en büyük dertleri açıp bizi âşık eden kalbimiz de vücudumuzun sol tarafında durmuyor mu?
Müsrifliğin elde olmayan bir şey olduğunun böyle bilimsel kanıtlarla ortaya konmasının insan ilişkilerini ileride önemli ölçüde etkileyeceği de bir gerçek.
Özellikle görücü usulle yapılan evliliklerdeki ‘soruşturma’ faslına şimdi bir de ‘beyin tomografisi şartı’ eklenecek. Evlenme çağına girmiş kızlar, kadınlar hamamında damadın ailesinin kadın fertleri tarafından incelendikten sonra eve dönmeden önce bir de tomograficiye gidilecek ve sol ön lobun korteksinin hassasiyeti ölçülecek. Beyninin sol ön lobunun korteksi çok hassas olan kızlar ne yazık ki evde kalacaklar.
Dalga geçiyorum ama siz bana bakmayın. Bir iddiaya göre bu araştırmanın kamuoyuna açıklanmayan sonuçlarından yararlanılarak General Motors bir ‘show room’ yapmış. Bu ‘show room’un yeni tasarımı sayesinde otomobil satışlarında yüzde otuza varan bir artış elde edildiği ileri sürülüyor.
Hürriyet’in haberine göre Harvard’daki araştırma ekibi şimdi yeni bir proje peşinde. Ekip, tüketicilerin reklam ve pazarlama tekniklerine nasıl reaksiyon gösterdiklerini tespit ederek, kulaklardan hiç silinmeyecek bir reklam cıngılı yaratmaya çalışıyor.
Eğer başarılı olurlarsa çıra gibi yandık demektir. Bir düşünün bakalım, bütün gün kulağınızda Radikal’in en son model Arcopal verdiğini tekrarlayıp duran bir cıngılla yaşadığınızı…
Bilimsel gelişme her zaman hayatımızın daha iyileşmesini sağlama anlamına gelmiyor galiba..