Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

20 saniye iki pozisyon

Maçın hakemlerinin nasıl bir ruh durumu içinde sahaya çıktıklarını anlamak için, 20 saniye arayla yaşanan iki pozisyonda, çalmadıkları ve çaldıkları düdüklere bakmak yeterli.

Lazetiç, güzel çalımlarla ceza sahası içine girip, topu da son Antalyasporlu oyuncudan kurtardıktan sonra, yerde yatıp topa müdahale imkanı kalmayan Antalyalı oyuncunun bir ayak darbesiyle kendini yerde buldu. Penaltı verilecek diye beklerken, Erol Ersoy’un devam işaretini gördük. O top dönüp, Fenerbahçe yarısahasına gelmişti ki, basit bir omuz omuza mücadelede Erol Ersoy’un düdüğünü duyduk. Fenerbahçe aleyhine faul verilmişti.

Sadece bu iki pozisyon ve iki karar bile hakemlerin, Fenerbahçe’yle ilgili olarak ne kadar önyargılı olduklarını ortaya koyuyor ve sezon başından beri bu takımın neden sadece bir penaltı kazandığını ortaya koyuyor.

Maçın ilk yarısında topu ellerine alarak kontrol altına alan Rüştü’ye Şenol’un yaptığı faulün ardından gelişen pozisyonda, Şenol’un vurduğu topun Rüştü’nün ayaklarına çarpıp, kornere gitmesi ise. Erol Ersoy’un şansı diye yorumluyorum. Bu pozisyon gol olsaydı, Erol Ersoy uzun süre başının nasıl ağrıyacağını daha iyi görecekti.

Fenerbahçe’nin mutlak kazanmak zorunda olduğu bir deplasman maçına üç forvet oyuncusu, artı hemen arkalarında bir başka forvet oyuncusuyla çıkması ise maçın diğer bir ilginç yönüydü. Johnson ve Simao’ya emanet edilen orta saha bu yükü taşıyamadı. Özellikle de Simao’nun kötü oyunuyla Antalyaspor. Fenerbahçe kalesinin önüne gidecek çok sayıda pozisyon bulabildi.

Lorant’ın bunu görmesi için 45 dakika beklemesi gerekti. Simao’nun yerine Yusuf’un ve sonra Andersson’un yerine Lazetiç’in oyuna girmesi, Fenerbahçe’nin oyuna ağırlığını koymasını sağladı.

Böylece orta sahayı daha iyi kontrol eden Fenerbahçe, bir bölümü yanlış ofsayt kararlarıyla kesilen çok sayıda gol pozisyonu buldu ve birini de Oktay ile değerlendirdi..Benim görebildiğim kadarıyla Oktay’ın iptal edilen golünde de ofsayt yoktu.

Böylece Fenerbahçe, uzun bir aradan sonra büyük bir puan farkını kapatarak lig ikinciliğine yerleşti. Artık bundan sonrası için hakemlerden sadece dürüst yönetim bekliyoruz.