Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Transfer için ne yapılır?

Normal bir ülkede ve normal bir futbol kulübünde transfer mevsiminin tek anlamı vardır: Takımın eksikliklerini kapatmak, kullanılamayacak oyuncular varsa onları en iyi şekilde değerlendirip kulübe para kazandırmak.

Ama ne Türkiye normal bir ülke ne de Fenerbahçe normal bir spor kulübü. Bunun için Türkiye’de ve Fenerbahçe’de ‘transfer’ demek her zaman eksikliklerin kapatılması, işe yaramayacakların iyi fiyatla satılması anlamına gelmiyor.

Fenerbahçe’nin eksikliklerinin neler olduğu bırakın bu sezon bir önceki sezondan beri biliniyordu: İki kanat oyuncusu, bir forvet, orta sahaya bir oyun kurucu.

Fenerbahçe geçtiğimiz sezon bu eksikliklerini kapatamadı. Sonuçlarının ne olduğunu da gördük. Bu sezon şimdi bu eksiklikler kapatılmaya çalışılacak diye umut ediyoruz.

Abdullah’ın transferi bu bakımdan olumlu bir adım olarak görülebilir. Abdullah içindeki futbol oynama hevesini gerçekten yitirmemişse futbol hayatının sonlarına yaklaşmasına rağmen Fenerbahçe’nin sol kanattaki sorununa çözüm getirebilir. Ancak Ogün için aynı şeyleri söylemek zor. Ogün ciddi bir sakatlıktan yeni kalkacak. Bunun yanısıra Fenerbahçe’de Ogün’ün yaptığı işi yapacak çok kaliteli bir çok oyuncu zaten var: Uche, Mustafa Doğan, Murat Yakın, Serkan, Saffet, Erol ve Tayfun, Ogün’ün oynatılacağı pozisyonda görev yapabilecek kapasitede oyuncular. Eğer ‘Abdullah’ı alan Ogün bedava’ promosyonu yapılmıyorsa bu transferin doğru bir transfer olduğunu söylemek zor.

Sızan haberlere bakılırsa Rıdvan Dilmen, Moldovan’ı da beğenmiyormuş. Bu sene Fenerbahçe’nin maçlarını hep televizyonda seyretmek zorunda kaldığı için olsa gerek bu.. Moldovan bugüne kadar oynadığı tüm liglerde golcülüğünü kanıtlamış bir oyuncu: Romanya’da, İsviçre’de ve İngiltere’de… Futbolda bizden birkaç gömlek üstün Romanya Milli Takımı’nın da direkt oyuncusu. Fenerbahçe’de ilk sezonunda 15 gol attı. Tek başına oynadı, yanında bir forvet oyuncusu (örneğin Hakan gibi) yoktu, kanatlardan bir tek doğru dürüst orta gelmedi. Buna rağmen Moldovan saha içinde topsuz oyundaki hareketleriyle arkadaşlarına pozisyon hazırladı, gol attı, mücadele etti, rakip savunmayı yıpratan adam oldu.

Bu bakımdan Moldovan’ın takımda kalması gerek. Yapılacak şey Moldovan’ın yanına gerçekten iyi bir forvet oyuncusu koymak olmalı, onu satıp macera aramak değil.

Takımda kalması gereken diğer oyuncular Erol ve Tayfun.. Fenerbahçe gelecek sezon üç kupada birden mücadele edecekse bu tür üst düzey ve performansı yüksek oyuncuları kadrosunda bulundurmak zorunda.

Rüştü’nün alternatifi olabilecek kaleci arayışlarına gelince.. İnsan gülsem mi ağlasam mı diye düşünüyor. Türkiye sınırları içinde Rüştü ayarında bir kaleci yok. Hatta Avrupa’da bile Rüştü ayarında kaleci iki elin parmaklarını geçer ya da geçmez. Yapılacak iş doğru dürüst bir kaleci antrenörü bulup Rüştü’yü ve o da iyi bir kaleci olan yedeği Murat’ı disiplin altında ciddi bir çalışmaya tutmaktır. Bunun dışındaki her şey Fenerbahçe’nin parasını sokağa atmak olur, bunun da ötesinde Türk futboluna ihanettir.

Transfer yorumlarına devam edeceğiz.