Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Erken kaçan şampiyonlukların da kendine göre bir avantajı var. Böylece bir sonraki sezon için daha çok hazırlık yapmaya, takımın eksikliklerini daha iyi tespit etmeye, daha iyi bir teknik direktör bulmaya vs. daha çok zaman kalıyor.

Bu sezon Fenerbahçe’nin şampiyonluğu elinden kaçırdığı Gaziantepspor maçından sonra kesin olarak belli olmuştu. Ancak her konudaki belirsizliğin sürmesi bunca sürenin iyi kullanılmadığını da ortaya koyuyor. Mao Ze Dung, Çin’deki iç savaş yıllarında kaybedilen bir muharebenin arkasından “Şimdi yenildik. Bu esasen kötü bir şeydir. Ama aynı zamanda da bu yenilgiyle daha da bilinçlendik. O anlamda da iyi bir şeydir” dediğinde böyle bir durumu tarif ediyordu.

Baliç’in satılması olayını ele alalım. 20 milyon dolarlık bonservis bedeli herkesin gözünü döndürmüşe benziyor. Ama bu karar Fenerbahçe’nin gelecek sezonki şampiyonluk hedefi ile de çelişiyor.

Deniliyor ki “Baliç seneye zaten 9.5 milyon dolara serbest kalacak. Bari şimdi satıp para kazanalım.” Acaba öyle mi, bu işte iyi bir ticaret var mı? Eğer 20 milyon dolarlık fiyat doğruysa Baliç’ten kazanılacak para 20 milyon eksi 9.5 milyon eşittir 10.5 milyon dolardır. Baliç’in yerini dolduracak bir oyuncu kaça alınabilir? Türkiye’de futbol hayatının sonuna gelmiş oyuncular için istenen para bile 5-6 milyon dolar düzeyinde. Genç, ileride de para edecek ve Baliç kadar başarılı olabilecek bir oyuncuya verilecek para neresinde bakarsanız bakın 10-12 milyon dolar civarında. Demek ki aslında kazanılan bir para filan yok ortada. Baliç’in yerine alınacak oyuncunun uyum sağlayıp sağlayamayacağı, başarılı olup olamayacağı da bilmece…

Bir de Okocha lafları var. Okocha geçen sezon ciddi bir sakatlık da geçirdi ve Paris’te bir iki maç dışında başarılı olamadı. Bir sezonu yarı oynayıp, yarı oynamadan geçiren bir oyuncunun kim olursa olsun ertesi sezon tam randıman ile oynaması pek kolay değil. Okocha bilinen yeteneklerinin yanısıra, bencil, takım oyununa uymayan, pres yapmayan koşmayı sevmeyen bir oyuncu. Fenerbahçe’nin zaten güçsüz orta sahasında bir de Okocha olursa yıllar öncesinin dört beş gollü yenilgilerinin yeniden yaşanması kaçınılmaz olur.

Fenerbahçe’nin eksikleri bellidir: İki kanada hızlı ve top yapma yeteneği olan iki oyuncu, Moldovan’ın yanına Boliç gibi uyduruk değil gerçek bir forve, orta sahaya bir beyin ve takıma bir “ağabey…”

Bunun dışındaki her iş beceriksiz tüccarlık olur..