Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Bariç'in yeni Fenerbahçe'si

Kuruluşunun 1200. yıldönümünü kutlayan Tutlingen dün gerçek bir futbol bayramı yaşadı. Türkiye’nin ve Almanya’nın en çok taraftara sahip iki takımı Fenerbahçe ve Bayern, Tutlingen’deki stadı hınca hınç doldurdu.

Fenerbahçe açısından olayın ilginç olan bir diğer yönü de Tutlingen kentiyle renkdaş olmaktı. Kentin bin yıllık renkleriyle, Fenerbahçe’nin 90 yıllık renkleri kentin girişinden itibaren her yere damgasını vurmuştu.

Fenerbahçe, ilk dakikalardaki tutukluğunu üzerinden attıktan sonra maça denge geldi. B.Saffet ile bir kişi eksik onayan Fenerbahçe, Tarık’ın oyuna girmesiyle birlikte canlandı.

Bayern de Fenerbahçe gibi sezonu çok yeni açtı. Bu yüzden onlar da kendilerinden beklenen futbolu sahaya yansıtamadılar. Ama iki takımın isimlerinin büyüklüğü bile stadın buram buram futbol heyecanı yaşamasına yetti.

Fenerbahçe dün, bu sezon oynayacağı futbolun ipuçlarını sergiledi. Bariç’in düşüncesi Fenerbahçe’ye bu sezon 3-5-2 oynatmak. Bu sistemde geride sarkık libero oynayacak isim Högh. Uche ve Mustafa Doğan tandem oynayacaklar. Ancak Högh ve Uche bu sistemin gerektirdiği çabukluğu sergileyemediler. Scholl’ün golü de böyle bir hatadan kaynaklandı. Sezon başı yaklaştıkça bu eksikliklerini kapatacaklarını düşünüyorum. Dünkü maç da gösterdi ki, ileri ikili Saffet Sancaklı olmadan kurulmak zorunda. Saffet’in sezon başlarken bir başka takıma gönderilmesi sürpriz olmamalı.

Boliç dünkü oyunuyla Bariç’in istediği adam olma yolunda ilerlediğini ortaya koydu. Zaman zaman eski günlerini hatırlatsa da oyunun genelinde istekli ve hareketliydi. Eğer ilk yarıda Saffet’in yerine İlie oynatılmış olsaydı, Fenerbahçe’nin bir gol bulması işten bile değildi.

Bir paragraf da Tarık için açmak istiyorum. Tarık, Fenerbahçe’ye geldiğinden beri futbol yeteneklerini ortaya koyamadı. Ancak öyle görünüyor ki, Bariç’in elinde Tarık da kendine gelecek ve takım oyununa girecek. Aksi takdirde gidiciler arasında Tarık da yer alacak.

Unutulmamalı ki, dünkü bir hazırlık maçıydı. Bariç her maçı ciddiye aldığını özellikle vurguluyor olsa da, bazı oyuncuları denemek ve takımın iskeletini lig başlamadan ortaya çıkarmak zorunda. Bu yüzden arayışları önümüzdeki maçlarda da sürecek.