Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Bu ödül hepimizin

Fanatik Gazetesi’nin adı bundan tam 900 gün önce konuldu. Bir spor gazetesinin adının “Fanatik” olarak konması başlangıçta birçok kesimde tereddütler yarattı.

Sporun kardeşlik ve sevgi demek olduğunu, “fanatizmin” bu kavramların özünü zedeleyeceği bile iddia edildi.

Oysa biz ne yapmak istediğimizi gayet iyi biliyorduk. Herkesin içinde bir “fanatik” olduğunun farkındaydık.

Sporun ve yarışmacılık ruhunun herkesin içinde bulunan bu fanatizmden beslendiğini ve bu sayede geliştiğini düşünüyorduk.

Fanatizmin kendisine doğru ifade yolları bulduğu zaman sporun gerçek felsefesinin öne çıkacağına inanıyorduk.

Nitekim öyle de oldu. Fanatik, izlediği yayın politikası sayesinde herkesin içinde bulundurduğu fanatizmi doğru şekilde dışarı vurmasını sağlayan bir araç oldu.

Her biri bir “fanatik” olan yazarlarımız yorumlarında alabildiğine özgür oldular. Ama Fanatik haberlerinde her zaman objektifliği, temel gazetecilik prensiplerini göz önünde tutmayı başardı.

Bir çok spor gazetesinin “bir takımın taraftarı olmak” damgasını taşıdığı bir ülkede bu yaftayı taşımayan tek spor gazetesi Fanatik oldu.

Fanatik bununla da yetinmedi. Dünyada hiçbir spor gazetesinde bir benzeri olmayan “fanetik” sayfasının açarak ve bu sayfayı düzenli olarak titizlikle hazırlayarak sporcu ahlakının kurumlaşmasını sağlamaya yöneldi.

Yarışmacılık ruhunu öne çıkardı, sporun toplumları birleştiren bir görevi olduğunu yılmadan hatırlattı. Her şeyin bir tartışma ve çatışma vesilesine dönüştürüldüğü bir ülkede bu çabanın ödülsüz kalması beklenemezdi.

Milli Olimpiyat Komitesi’nin Fanatik’e verdiği “fair play” bu açıdan çok büyük önem taşıyor.

Şimdi Fanatik’in Türk toplumuna karşı olan görevleri daha da ağırlaşıyor. Arık elimizdeki bu “fair play” ödülüne layık olduğumuzu göstermek için daha çok çalışacak daha çok titizlik göstereceğiz. Sporun toplumdaki çatışmaları azaltan birleştirici yönünü ortaya koymak ve savunmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız.

Yayımlandığı ilk günden bu yana her zaman Fanatik’in yanında olan okuyucuları bu ödülün esas sahibidirler diye düşünüyoruz.

Evet bu ödül bize olduğu kadar sizlere de verilmiş bulunuyor. Hepimize kutlu olsun!