Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Bu sezon Fenerbahçe

Almanya’da Fenerbahçe’nin hazırlık maçlarından ciddi olan iki tanesini izleyip gördüğüm günden beri Fenerbahçeli bütün tanıdıklarım bana aynı soruyu soruyor. Bu sene ne yaparız?

Hepsine tek tek yanıt vermek yerine bir yazı yazmanın daha uygun olduğunu düşünüyorum. Hem böylece insanın sezon sonunda ‘ben demiştim’ deme imkanı da oluyor..

İlk gözlemim: Fenerbahçe bu yıl iki sezondur alıştığımız sistemden farklı bir oyun oynayacak. 3 – 5 –2’nin bir versiyonu olarak tanımlayabileceğimiz sistem, ne zaman böyle oynamaya çalışsa ciddi problemler yaşayan (Aydın’a 6 – 1’lik tarihi hezimeti hatırlayın) Fenerbahçe’ye bu sene bakalım ne getirecek?

Fenerbahçe alan savunmasını başarıyla uygulayan tek Türk takımı. Ancak Uche ve Högh’ün ilk geldikleri sezondan sonra başlayan düşüşleri hazırlık maçlarında ciddi tehlike sinyalleri veriyor: İkisi de çok ağırlar. Ama bu ağırlıklarını top bilgileri ve tecrübeleri ile örtebiliyorlardı. Şimdi bu ikiliden bir tanesi (muhtemelen Högh) sarkık libero şeklinde oynayacağına göre daha hızlı oynamak zorunda. Bariç’in idman sistemi bunu sağlayacak ve Högh ilk geldiği günlerdeki gibi hızlı oynayabilecek mi? Bu soruya verilecek olumlu yanıt Fenerbahçe’nin defans problemi yaşamayacağını gösteriyor.

İkinci gözlemim: Fenerbahçe kanat oyuncuları konusundaki eksikliklerini transferde kapatamadı. Halil İbrahim, Erol, İlker gibi iyi niyetli ve çalışkan oyuncularla bu sezon da götürülmeye çalışılacak. Ancak iyi niyetin iyi yan top anlamına gelmediğini hiç aklınızdan çıkarmayın.

Üçüncü gözlemim: Saffet Sancaklı büyük bir ihtimalle bir başka takıma gönderilecek. Bu durumda Sabin ve Boliç yalnız kalacaklar. Kadroya alınan gençlerden onları zorlayacak çapta bir oyuncu çıkmadı. Bu durumda Saffet’in gönderilmesi kararı gözden geçirilmeli. Saffet’in eski olumlu vasıflarını göstermesi için daha sıkı çalışması sağlanmalı. En kötü şeyin alternatifi olmayan futbolcu olduğu unutulmamalı.

Dördüncü gözlemim: Şenez Erzik’in Galatasaray’a yaranmak içi geçen sezon engellediği bu sezon serbest bıraktığı dört yabancı kuralı sayesinde Okocha paçayı kurtardı. Tayfun, Selahattin, Tarık, Kemalettin gibi kaliteli oyuncular Fenerbahçe’nin orta sahası için güven veriyorlar. Ama ya oyun kurucu? Okocha topla oynamak sevdası yüzünden orta sahada top dağıtan, ileride kaçan oyunculara servis yapan bir görüntü çizmiyor. Fenerbahçe’nin bu sezon başının en çok ağrıyacağı yer işte burası.

Beşinci gözlemim: Bu sene Oğuz’u ve Aykut’u hasretle arayacağız.

Altıncı gözlemim: Rüştü’nün askerde ne durumdu olduğunu, çalışıp çalışmadığını bilemiyorum. Ama geçen sezon haksız yere Fevzi’nin arkasına itilen Murat bu sezon ikinci kaleciliği kimseye bırakmayacak gibi görünüyor. Cesur çıkışları, oyunu dikkatle izleyişi ve pozisyon hatası yapmaması ile güven veriyor.

Ve son not: Fenerbahçe bu haliyle de şampiyon olabilir, UEFA’da belki bir iki tur geçebilir. Türkiye’deki takımların genel seviyesinin Fenerbahçe’nin çok üstünde olmadığı bir gerçek. Ama biz Fenerbahçeliler rakipten çok üstün takımlara alışkınız. Ali Şen Yönetimi bu transfer dönemini böyle bir takım kurmak için çaba harcayarak geçirmedi. Eğer geçen sezonki gibi hakem hatalarına kurban edilmezse Fenerbahçe şampiyonluğun en büyük adaylarından biridir!