Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Duran toplar da olmasa

Milli maçlar için lige verilen araların Fenerbahçe’nin lig konsantrasyonunu bozduğu hep bilinen bir olgu. Buna bir de takımın üç önemli oyuncusu Moldovan, Metin ve Murat Yakın’ın sakatlıkları eklenince Ankara’ya sürgün cezasına gönderilen Fenerbahçe’nin çok sıkıntı çekeceğini tahmin ediyordum.

Nitekim dediğim gibi de oldu. İlk yarı boyunca Fenerbahçe bir türlü ileri vitese geçirilemeyen bir otomobil gibiydi. Kendi sahasına çekilip rakibin üzerine gelmesini bekleyen Sakarya karşısında Fenerbahçeli oyuncular sürekli yan paslarla oynadılar. Geriden ileriye bir tek düzgün pas atılamadı. Hücum varyasyonları gerçekleştirilemedi. Öyle ki Fenerbahçe’nin Sakarya karşısında ilk önemli pozisyonunu görmek için tam 37 dakika bekledik.

Fenerbahçe’nin orta sahada oyun kuracak, atakları yönlendirecek bir oyuncuya ihtiyacı var. Gerçi bu ihtiyaç Oğuz’un takımdan zorla uzaklaştırılmasından beri var. Ama aradan geçen üç transfer dönemine rağmen eksiklik orta yerde duruyor ve herkes bunu seyrediyor. Bu tablo içinde Fenerbahçe’nin gol şansı sadece duran topların etkili kullanılmasına kalıyordu. Nitekim Baliç’in ilk yarının sonlarında attığı iki korner biraz da kalecinin acemiliği ile iki gol getirdi. Ve sıkıntı içinde tribünleri dolduran taraftarlar rahat bir nefes alabildiler.

Sakaryaspor bugüne kadar oynadığı 7 maçta sadece 5 gol atan ve hiç galip gelemeyen bir takım. Böyle bir takım karşısında Fenerbahçe’nin geride kalabalık bir defansla oynamasında ısrar etmesini anlamakta güçlük çektim. Ancak yedek kulübesine bakıp da sadece defans oyuncularının orada oturduklarını görünce de Sergio’nun satılmasının nasıl yanlış bir tercih olduğunu da gördüm.