Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Hedef UEFA Kupası olmalı

Fenerbahçe’nin bir Avrupa takımı olarak gerçek yüzünü dün akşam gördük. Maçın ilk yarısında Fenerbahçe’nin görüntüsü bir beraberlik çıkarmanın iyi olacağını gösteriyordu.

Ama ikinci yarıda bu hesap da boşa çıktı. Fenerbahçe’de bu tür maçlarda Alex ve Pierre van Hooijdonk gibi iki tane süperstarın lüks kaçacağını düşünüyordum. Görüşümde haklı çıktım. Fenerbahçe 10 kişi oynadı ve Şampiyonlar Ligi’nde 10 kişi oynamanın doğal sonucu mağlubiyettir. Kuralar çekildiğinde Fenerbahçe’nin rakibinin Lyon ve Manchester United olmadığını düşünmüştük. Çünkü Fenerbahçe bu kadrosuyla Şampiyonlar Ligi’nde turu geçebilecek durumda değil. Sarı-Lacivertli ekip, grup maçlarında Prag’ı geçmek ve UEFA’da ilerlemek zorunda. Dünkü mağlubiyetin tek anlamı Sparta Prag karşısında bir avantaj kaybetmektir. Bu grup karşılaşmaları sonunda en azından üçüncü olup UEFA’ya kalabilmesi başarı sayılmalıdır.

Öte yandan şunu da söylemeliyim ki, Fenerbahçe Türkiye Ligi için fazla bir takım. Ligde zorlanmayan -ama Şampiyonlar Ligi’nde bir varlık gösteremeyen Fenerbahçe, aynı zamanda Türk futbolunun genel seviyesini de gösteriyor. Şunu görmek lazım; Fenerbahçe’nin kadro yapısında Daum, tercih ettiği oyun sistemiyle hiçbir maçı kaybetmeyebilir. Ancak önemli rakipler karşısında Sarı-Lacivertliler’in çok zorlanacağı da açık.

Yazıyı bitirirken, onbeş gün sonraki karşılaşma için bir tahminde bulunayım; Fenerbahçe Lyon’dan bir puan alabilir, diye düşünüyorum.