Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

İki forvet gerekir

Göteborg’dan yazdığım maç yazısında Fenerbahçe’nin doğru adamları doğru yerlerde oynattığı taktirde turu rahatlıkla geçebileceğini yazmıştım. Ancak bunun bazı koşullara bağlı olduğunu da belirtmek zorundayım.

Görüşüm şudur: Eğer Fenerbahçe iki forvetle oynayamazsa Göteborg’la İstanbul’da beraberlik iyi sonuç olur.

Gençlerbirliği maçına da beraberlik oynayanlar loto ve totot/da para kazanabilir!

İlk gelen haberler Löw’ün bugünkü maçta Göteborg maçındaki kadroda bir değişiklik yapmayacağı şeklindeydi. Haberlere göre yalnızca sakat olan Saffet’in yerine ilk 11’de Högh’e görev verilecektir. Bunun bir intihar olduğunu düşünürken Löw’ün bugün sahaya iki forvetle çıkabileceğini açıkladığı haberi geldi, rahatladım.

Fenerbahçe, Göteborg’da sahaya çıktığı tertip ve taktik anlayışıyla dünyanın her takımından bir beraberlik koparabilir ama böyle bir kadro en basit lig maçında bile galip gelmekte çok zorlanır. Bir kere Moldovan’ın tek forvet oynadığı zaman kalabalık savunmaların arasında kaybolduğunu bir kenara not etmek gerek.

Tayfun’un sağ bekte oynayamayacağını, onun oynayacağı doğru yerin, sağ bekin önünde, orta alanın sağ tarafı olması gerektiği de bir başka notum.

Göteborg’da Fenerbahçe’nin yediği iki golde de, rakibe verdiği diğer gol pozisyonlarında da Tayfun’un bu özelliği yüzünden çok ileride kaldığını ve hata yaptığını herkes sanıyorum gördü.

Fenerbahçe eğer bugün oynayacağı lig maçını ve ilerideki maçlarını kazanmak istiyorsa bir kere sahaya mutlaka iki forvetle çıkmalıdır.

Moldovan’ın yanına oynadığı her hazırlık maçında gol atan Sergio (bir futbolcu kendini başka nasıl kanıtlayabilir?) o beğenilmiyorsa hiç olmazsa Baliç konmalıdır.

Baliç ileri ikilinin arkasında sol kanatta daha serbest bırakılmalı, elde Mustafa Doğan da dahil bir çok sağ bek oynayacak oyuncu varken Tayfun’dan sağ bek yaratma çabaları unutulmalıdır.

Kemalettin ile Murat Yakın birbirlerinin eksiklerini kapatan iki oyuncu oldular. Birinin sorumluluk alma cesareti, öbürünün hatasız tek pas oynama yeteneği ile orta sahanın ortası gerçekten güçlenmiş oluyor. Bu bozulmamalıdır.

Herşeyden önce unutulmaması gereken şey Fenerbahçe’nin içeride dışarıda oynayacağı tüm lig maçlarına galibiyet için çıkmak zorunda olduğudur. Üç puanlı sistemde beraberlik mağlubiyetten farklı değildir. Bunu birileri Löw’e daha işin başındayken iyice öğretmelidir.