Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

İstatistik mi? O da neymiş!

Bir çok taraftar gibi ben de neredeyse her gün şampiyonluk yarışındaki üç takımın “kalan maçları”na tekrar tekrar bakıyorum.

Fenerbahçe’nin Adanaspor ile oynayacağı maça sezonun ikinci yarısından beri üç puan yazıyordum ama.. İşin gerçekten de bir “ama”sı var!

Mustafa Denizli’den artık her maçı “kafamızda oynamayı” öğrendik, ancak futbolseverlerin kafasındakiler ile sahada oynayanların kafasındaki düşünceler her zaman birbirini tutamayabiliyor..
Dün böyle bir maç seyrettik…

Adanaspor, sezonun ikinci yarısında oynadığı tüm maçlardan sadece bir tek puan almayı başarabilmiş bir takım. “En golcü oyuncusu” Ali Asım’ın gol sayısı 5. Yazıyla da yazayım beş!

Fenerbahçe’nin attığı gol sayısı, Adanaspor’un yediği gol sayısından fazla.
Ama istatistiğin sustuğu ve sadece futbolun ve kazanma isteğinin konuştuğu bir maç oynandı.

Sezonu bir kenara bırakıp oyunun istatistiklerine bakacak olursak Adanaspor’un kazanmakla kalmayıp, bir de üstüne fark atabileceği bir maçtı.

Bence bu maçın Fenerbahçe açısından asıl sorunu Daum’un bir tek oyuncu eksikliğini bütün takımı birbirine karıştırarak düzeltme ısrarıydı.
Tuncay’ın cezası nedeniyle oynamadığı bir maçta, bence yapılması gereken tek şey, onun yerine bir başka oyuncuyu monte etmekti. Daum tam tersini yaptı.. Volkan, Nobre ve Hooijdonk’un dışında kalan bütün oyuncuların yerini değiştirdi ve ortaya bu sonuç çıktı..

Maçın bir diğer önemli faktörü hakem Serdar Tatlı ve yardımcılarıydı. Adanaspor’un attığı golün başlangıcında bana ofsayt var gibi geldi, Hooijdonk’un attığı gol ise kesinlikle ofsayt değildi. Nobre’nin ceza sahası içinde çekilmesine penaltı çalınmalıydı. Bunun dışında Tatlı neredeyse tüm pozisyonlarda Adanaspor forması giymişti.

Ve şunu söylemek de gerek: Adanaspor, bu kazanma isteğini küme düşmedeki rakibi öteki takımlarla oynadığı maçlarda ortaya koyabilseydi, bugün yeri daha farklı olabilirdi.

Bence sahada iyi futbol oynanmadı ama seyirci için gerçekten zevkli ve eğlenceli bir maç oldu.

Galiba artık “kalan maçları” kafamda oynatmayı bırakıp sadece kimin kazanmak ve şampiyon olmak istediğine baksam, daha iyi olacak…